Mickiewicz posłużył się w swoim wierszu metaforą lotu. Jak ją rozumiesz?

Mickiewicz posłużył się w swoim wierszu metaforą lotu. Jak ją rozumiesz?

W utworze zostały sobie przeciwstawione dwa światy młodych oraz starych. Młodość charakteryzuje mądrość, użyteczność, starych egoizm oraz brak zaangażowania w sprawy świata, narodu, społeczeństwa. Syboliczne skrzydła młości unoszące się nad starym światem mają oznaczać zwycięstwa młodych, którzy działając wspólnie w atmosferze braterstwa i przyjaźni są mogą osiągnąć, wiele zmienić świat na lepszy i zapewnić szczęście ludzkości. Oda kończy się nadzieją odzyskania wolności, metafora lotu może nawiązywać do zwycięstwa i suwerenności.

Jak sądzisz na czym polega prometejskość Ody ?

Oda zapowiada nastanie nowej rzeczywistości, która jest jak „wychodzący z zamętu świat ducha”, który zostanie stworzony „z bożej mocy”. Powstanie „rajska dziedzina ułudy”, kraina, gdzie dzięki młodzi ludzie podobnie jak Prometeusz będą gotowi poświęcić się dla dobra innych ludzi. Młodość otworzy nowy rozdział w historii świata,gdzie młode pokolenia, mające wyższe cele porównaniu z poprzednikami,, będą gotowi do wspólnego działania przede wszystkim dla dobra innych. Pokolenie młodych będzie gotowe poświęcić własne szczęście, tak jak Prometeusz, aby chronić słabych, pomagać potrzebującym, tworzyć lepszy świat, gdzie nie będzie miejsca na egoizm.

Które fragmenty wiersza funkcjonują współcześnie jako cytaty?Podaj przykłady i wyjaśnij, czemu zawdzięczają swoją ponadczasowość.

Witaj jutrzenko swobody
za tobą zbawienia słońce –

Ten fragment stał hasłem powstańców w roku 1830 w czasie powstanie listopadowego, powstańcy pisali je murach.
Mają oznacz radość wiążąca się z odzyskaniem niepodległości oraz suwerenności. Wolność zmieni świat na lepszy, nada sens życiu.

One thought on “Mickiewicz posłużył się w swoim wierszu metaforą lotu. Jak ją rozumiesz?”

  1. Anonim pisze:

    Nuda

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.