Dziadek Żak charakterystyka

Charakterystyka dziadka Celestyny

Dziadek Żak to jeden z bohaterów powieści ,, Szósta klepka '' Małgorzaty Musierowiecz.

Z zawodu  był inżynierem z powojennym dyplomem, obecnie przebywającym na emeryturze od  dwóch lat . Zawsze był czynny zawodowo, więc nie czuł się komfortowo, gdy otrzymywał emeryturę, czyli za darmo pieniądze od państwa. Z chęcią udzielał jeszcze fachowych konsultacji .  Po przejściu na emeryturę postanowił nadrobić zaległości w czytaniu, ponieważ nigdy nie miał na to dość czasu,  jak twierdził : ,,na długą i pełną namysłu lekturę dzieł literatury pięknej ''. Jako człowiek systematyczny i wewnętrznie zorganizowany dziadek ustanowił sobie prosty system : wizytował pobliską bibliotekę publiczną i wypożyczał w porządku alfabetycznym wszystko, czego jeszcze nie czytał. Z pobudek patriotycznych zaczął do regału z literaturą polską Pod koniec drugiego roku emerytury przy literze ,, W ''odnowił starą znajomość z Wańkowiczem. Owocem tego spotkania stał się pseudonim Celestyny zaczerpnięty z ,, Ziela na kraterze ''.

Traktował swój pokój jak sanktuarium , nie było do niego wstępu. W czasie nieobecności cioci Wiesi opiekował się Bobciem, z którym prowadził pouczające rozmowy.

Dziadek Żak był mądry, dlatego rodzina liczyła się z jego zdaniem i słuchała jego rad. Był błyskotliwy i inteligentny, zawsze umiał dostrzec problem domowników.  Słynął z poczucia humoru, jego ulubiony dowcip brzmiał : ,, A ze wszystkich łakoci najbardziej lubię boczek ''.