Miłość niejedno ma imię. Rozprawka.

Miłość niejedno ma imię. Rozprawka.

          Miłość to temat niejednokrotnie pojawiający się jako główny temat dzieł literackich, czy dzieł artystów różnych epok. Staje się motywem ponadczasowym, dramatopisarze czy poeci często opisują to najpiękniejsze z uczuć.  Miłość niejedno ma imię i nie zawsze jest szczęśliwa, czasami zakochani muszą zmagać się z przeciwnościami losu.

           Przykładem miłości nieszczęśliwej są losy  tragicznych kochanków przedstawione w tragedii Williama Szekspira ,, Romeo i Julia ''. Miłość łącząca głównych bohaterów jest tragiczna, zakończona śmiercią samobójczą . Zakochany Romeo nie wiedząc o  intrydze ojca Laurenta, przekonany, że jego ukochana nie żyje, popełnia smobójstwo z miłości. Nie może wyobrazić sobie życia bez swojej ukochanej Julii.  Uczucie łączące zakochanych pojawia się nagle, jest to miłość  pierwszego wejrzenia. Konflikt rodów, które reprezentują  głowy dwóch zwaśnionych rodów – Monteki i Kapulet  stanowią przeszkodą, która uniemożliwia szczęście młodych zakochanych.

             Kolejnym przykładem miłości nieszczęśliwej jest uczucie  jakim darzy Stanisław Wokulski Izabelę Łęcką, bohaterkę powieści Bolesława Pusa ,, Lalka ''. Główny bohater jako najważniejszą wartość w swoim życiu wybrał miłość, wszystkie swoje działania podporządkował temu romantycznemu uczuciu. Wokulski nazywany jest romantykiem, ponieważ miłość,  jakim obdarzył Izabelę przypomina miłość romantyków, uczucie, które pojawia się nagle. Kupiec zakochuje się w arytokratce od piwerwszego wejrzenia. Nie potrafi myśleć o pracy, przyjaciołach czy ojczyźnie. Wyjeżdza na wojnę bułgarsko – turecką, aby zdobyć majątek potrzebny do zdobycia ukochanej. Marzenia Wokulskiego nie spełniają się, ukochana okazxuje się pełną wad egositką, którą zrozpaczony  zakochany porzuca.

              Miłość pełna cierpienia występuję też w sztuce. Słynna ,, Pieta '' przedstawia pełną cierpienia matkę, która pochyla się nad zmarłym synem. Miłość matki do syna jaką pokazuje rzeźba jest przepłniona bólem i smutkiem. Sztuka poakzuje, że miłość niesie ze sobą  też cierpienie.

             Miłość to ponadczasowy motyw często występujące w literaturze i sztuce. Może być przedstawiona jako miłość do drugiej osoby, kobiety i mężczyzny, ale też matki i dziecka.  To uczucie jest ponadczaswoe, zawsze bedzie najważniejsze w życiu każdego człowieka.