Charakterystyka Marta Lewandowska

 Charakterystyka Marta Lewandowska

Jedną z bohaterek powieści Małgorzaty Musierowicz ,, Opium w rosole’’ jest Marta Lewandowska. Miała trzech dorosłych synów oraz męża Franciszka.

Pani Marta charakteryzowała się dobrym sercem, była wrażliwa na krzywdę innych,, była jedną z tych osób, które nie potrafiłyby z pewnością napisać pracy naukowej, ani też poematu, ale które za to bez wahania przygarną bezdomnego kota, bez narzekań wychowają gromadę dzieci, bez zastanowienia zajrzą do chorego sąsiada i bez niczyjej namowy przynosić będą zakupy bezradnej staruszce ‘’.

Gdy w jej domu nieoczekiwanie pojawiła się Aurelia bez zastanowienia zaprosiła ją na obiad, nie zadając dodatkowych pytań. Wyróżniała się mądrością oraz cierpliwością, gdy Aurelia nie chciała jeść obiadu spokojnie zaczekała, aż dziewczynka doceni przyrządzone przez panią Martę kluski ziemniaczane. W jej domu panowała miła atmosfera, wszyscy domownicy śmiali się i serdecznie ze sobą rozmawiali. To właśnie ta miła atmosfera przy stole skusiła Aurelię do wizyty w dom państwa Lewandowskich. Pani Marta ,, należała do tego cichego i niemal niedostrzegalnego gatunku ludzi, bez którego życie każdego społeczeństwa zmieniłoby się w istną dżunglę.

Pani Marta była wysoką oraz ,, słusznej postury kobietą ‘’, nie pochwalała strojenia Aurelii w drogie ubrania. Ceniła prostotę oraz skromność.

Myślę, że Marta Lewandowska jest miłą, sympatyczna osobą, która z chęcią pomaga innym w potrzebie.