Wolna wola- dar czy przekleństwo ?

Napisz mowę, którą wygłosisz podczas dyskusji ,, Wolna wola- dar czy przekleństwo ?'' Swoje argumenty poprzyj odwołaniami do tekstów kultury i własnych obserwacji.

Człowiek został obdarzony przez Boga wolną wolą, to jeden z najcenniejszych darów. Sprawia, że ludzie mogą marzyć, snuć plany na przyszłość, zmieniać swoje życie na lepsze. Wierzą, że ich losem nie rządzi przeznaczenie, że mają wpływ na kreowanie swojego życia. Czy człowiek jednak potrafi dokonywać dobrych wyborów, czy potrafi kierować swoim życiem ? Wolna wola może stać się przekleństwem. Ludzie z dumą kierują swoim losem, z determinacją dążą do wyznaczonych celów. Przykładem takiego postępowania jest bohater  literacki bohater Odyseusz. Dumny król Itaki dumny, pewny siebie, niezwyciężony zapłacił wysoką cenę za swoje mało roztropne postępowanie.  Kierowany  pychą po okaleczeniu Polifema, pochwalił się swoim występkiem przed Posejdonem. Nie wiedział, że spotka go okrutna kara, władca mórz nie pozwolił wrócić Odyseuszowi do ojczyzny. Musiał błąkać się po morzach przez dziesięć lat. Dla Odyseusza wolna wola okazała się przekleństwem, inaczej potoczyłyby się losy mężnego króla Itaki, gdyby umiał okiełznać swój temperament lub gdyby pomogłaby mi w tym  siła wyższa. Podobnie wysoką cenę zapłacił za wolną wolę Edyp, zamierzając uciec przed przed przeznaczeniem podjął najgorszą z możliwych decyzji, ułatwił jej wypełnienie. Na początek opuścił Korynt, aby nie zostać ojcobójcą, później spotkał podróżnika – ojca i w wyniku kłótni zabił go. Zamierzając zmienić swoje losy,  tym samym przyspieszył wypełnienie się przepowiedni. Dla Edypa wolna wola stała się przekleństwem, wynikającym głównie w hybris, czyli pychy bohatera zamierzającego zmienić wyroki boskie.  Człowiek jest niedoskonały, jego możliwości są ograniczone nie może równać się nieśmiertelnymi bogami. W kulturze znajdziemy przykłady, że dzięki wolnej woli powstają wspaniałe dzieła, rozwija się sztuka, literatura, powstają nowe cywilizacje. Dzięki kreatywności ludzi oraz jego wyobraźni powstały wspaniałe dzieła muzyczne, poruszające utwory poetyckie, wyjątkowe dzieła architektury.

Naukowcy dzięki rozwojowi nauki zmieniali świat na lepsze, ludzie zaczęli poznawać otaczający ich świat. Krzysztof Kolumb przyczynił się do poznania nieznanych kontynentów, obecnie człowiek stara się odkryć tajemnice wszechświata. To dzięki wolnej woli ludzie potrafią darzyć miłością swoich bliskich, przykładem opisanego uczucia miłości do ukochanej kobiety są  ,, Sonety ''Francesco Petrarki. Liczni bohaterowie literaccy : Andrzej Kmicic, Jan Skrzetuski  bohaterowie ,, Trylogii '' Henryka Sienkiewicza udowodnili, że potrafią dla ukochanej kobiety poświecić nawet życie. Andrzej Kmicic postanowił zmienić swoje życie na lepsze i jako Babinicz, udowodnił, że człowiek dzięki wolnej woli może stać się lepszy i nawet dokonując złych wyborów, ma szanse naprawić swoje błędy. Bohaterowie literaccy z powieści Henryka Sienkiewicza dzięki wolnej woli walczą o miłość  nie tylko do kobiety, ale przede wszystkim walczą w obronie ojczyzny. Dzięki bohaterstwu, waleczności oraz determinacji stawiali czoło wrogom Rzeczypospolitej, mężnie poradzili sobie ze zdrajcami ojczyzny. Takie czyny nie byłyby możliwe bez wolnej woli, która kazała im poświęcić życie w imię patriotyzmu. Ludzi pełni wad, chociaż starają się korzystać z wolnej woli, nie potrafią często podejmować właściwych decyzji, co pokazali Odyseusz i Edyp. Bohaterowie ,, Trylogii '' Henryka Sienkiewicza udowodnili, że człowiek nawet jeżeli błądzi potrafi naprawić swoje błędy, umie świadomie korzystać z wolnej woli.      

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.