Sprawozdanie z wymyślonej wyprawy Małego Księcia na inną planetę.

Sprawozdanie z wymyślonej wyprawy Małego Księcia na inną planetę.

Podróż na planętę Skąpca

Ósmego dnia podróży Mały Książę odwiedził ósmą planetą. Planeta była zamieszkana przez Skąpca. Gdy po wschodzie słońca Mały Książe pojawił się na planecie Skąpięc siedział  w olbrzymiej jasno oświetlonej  jaskini  i przeliczał pieniądze znajdujące się w wielkich skrzyniach. Był ubrany bardzo skromnie, na jego spodniach widać było dziury, a szal, który miał  zawinięty wokół szyi był bardzo stary i przetarty.

Zaskoczony Mały Książę zapytał Skąpca,  dlaczego nie kupi sobie nowego ubrania. Skąpiec stwierdził, że to za duży niepotrzebny wydatek. Po chwili Mały Książę po krótkiej rozmowie ze Skąpcem poczuł, że marznie. Następnie poprosił Skąpca o ogrzanie zimnej jaskini.

Skąpiec jednak twierdził, że nie będzie wydawał pieniędzy na niepotrzebne cele. Upierał się, że jest gorąco chociaż cały się trząsł i miał sine usta. Później Mały Książę zauważył, że dorośli są bardzo dziwni.

Nie rozumiał, dlaczego Skąpiec mając takie bogactwa zgormadzone w skrzyniach, żył bardzo skromnie i całe dni liczył tylko pieniądze. Gdy słońce zachodziło Mały Książe opuścił szybko planetę Skąpca, który tak był zajęty liczeniem swojego bogactwa, że nawet nie zauważył zniknięcia swojego gościa.