Charakterystyka Janina Krechowicz (Kreska)

Janina Krechowicz ( Kreska )

Główną bohaterką powieści Małgorzaty Musierowicz ,, Opium w rosole ‘’ jest Janina Krechowicz zwana przez kolegów Kreską. Przeprowadziła się z Wrocławia do Poznaniu, aby podjąć naukę w liceum, a także zamieszkać ze swoim dziadkiem – profesorem Dmuchawcem.

Była zdolną dziewczyną, jednak miała problemy ze zrozumienie matematyki, w odrabianiu i zrozumieniu zadań pomagał jej kolega Maciek Ogorzałka. Darzyła swojego kolegę miłością, ale z powodu nieśmiałości nie chciała mu zdradzić swoich uczuć.

       Kreska była delikatną, miłą i pełną zwariowanych pomysłów dziewczynką. Wyróżniała się dzięki promiennym burym oczom ,, z wielkimi rzęsami ‘’ i burych włosach ,, obsmyczonych na Izabelę Trojanowską ”.Była ładna, jednak zakrywała zgrabną figurę przez obszerne, za duże stroje. Nosiła ,, dziwaczne płaszcze, jakby ze starej ciotki, długie kamizele własnej roboty, pozszywane z łatek, kolorowe getry z włóczki oraz takież czapki – uszanki, swetry – olbrzymy i parametrowe szale z frędzlami. Posuwała się nawet niekiedy do własnoręcznego wykonywania butów i torebek. Wszystko to wyglądało raczej biednie, ale zabawnie i modnie, a Maćkowi podobało się przede wszystkim dlatego, że wiedział, co się kryje za tym nieustającym festiwalem pomysłowości: Kreska chronicznie nie miała forsy ’’. Potrafiła poradzić sobie z tym problemem zarabiała szyciem. Maciek uważał jednak początkowo Kreskę za przeraźliwie rzeczową oraz odpychająco koleżeńską. Swoim zachowaniem przypominała mu kaprala. Później docenił, że jest mądra, dowcipna, dobra i ma ciekawą osobowość, podczas rozmów z nią nigdy nie nudził się. W czasie wizyty operze Maciek zauważył, że Kreska ma ,, śliczne usta’’.

Kreska była przedsiębiorcza i zaradna, umiała pięknie szyć, dzięki tym umiejętnościom uszyła sobie sukienkę na wizytę w operze. Janka Krechowicz charakteryzowała się odwagą oraz umiała bronić swoich poglądów. W czasie lekcji wychowawczej nie chciała wypełnić ankiety …, ponieważ uważała, że to godzi w godność uczniów. Spotkały ją z tego powodu duże nieprzyjemności.

Kreska była oczytana i mądra, znała dzieła Stendhala, zrozumiała słowa Maćka nawiązujące do dzieł znanego pisarza, w przeciwieństwie do Matyldy Stągiewki.

Kreska potrafiła swoim miłym usposobieniem zdobyć sympatię Aurelii, która po ucieczce z domu nocowała u Janki. Troszczyła się i martwiła o dziewczynkę, co świadczy o jej dobrym, pełnym współczucia charakterze. Janka Krechowicz darzyła szacunkiem swojego dziadka i starała się słuchać jego mądrych rad.

Myślę, że Janina Krechowicz to mądra i sympatyczna bohaterka. Dzięki swojej ciekawej osobowości zdobyła sympatię Maćka oraz miłość Aurelii. Chciałabym mieć taką przyjaciółkę, na pewno mogłabym na nią liczyć w każdej sytuacji.