Pustelnik

Pustelnik

Pustelnik mieszkał na Pustyni, gdzie zajmował się leczeniem ludzi. Setki chorych z calego Wielkiego Królestwa przybywała na Pustynię z prośbą o pomoc w chorobie i cierpieniu. Pustelnik miał moc uzdrawiania ludzi.  ,, Często udaje mu się przy pomocy ziół i Mocy zawartej w dłoniach ocalić czyjeś życie. Niekiedy jest na to za późno i jedyne co może zrobić, to pomóc umierającemu przezwyciężyć lęk przy przekraczaniu Bram Wiecznej Krainy, a później pochować jego ciało w suchym piasku Pustyni.''

Czarownice twierdziły, że ręce  Pustelnika mają czarodziejską moc, ,, gdy kładzie je na chorych, wielu z nich natychmiast wraca do zdrowia. Ciężej chorych leczy dłużej, ale najczęściej skutecznie. A ponieważ Najeźdźcy zniszczyli Domy Zdrowia i zabili naszych wielkich lekarzy, do Pustelnika ciągną wszyscy chorzy z całego kraju ''.  Pomaga wszystkim potrzebującym, nawet Najeźdźcom. Jest pewnego rodzaju Przewodnikiem do Wiecznej Krainy.

Pustelnik nie  miał wiedzy na temazt zbliżającego się Dnia Pieśni Jedynej, nie znał  jej słów, i nie miał czasu poznać, chociaż niekiedy nucili ją chorzy i umierający. Pustelnik skupiony był  tylko na tym, by uratować kolejne życie i ulżyć potrzebującym w cierpieniu. Nie interesuje się Najeźdźcami oraz losem Wielkiego Królestwa, nie interesuje go przepowiednia. Najważniejszą wartością i celem życia jest leczenie chorych i pomoc cierpiącym. Jest bardzo pokorny wobec życia i uduchowiony.

I nikt w całym dawnym Wielkim Królestwie nie wiedział, czy jest to od setek lat stale ten sam Pustelnik, czy też co parędziesiąt lat inny.

Prawdopodobnie Pustelnik pojawił się dopiero po Dniu Podboju, przed 777 laty. Wielu przychodzących do niego ludzi to tak śmiertelnie chorzy, że nawet czarodziejskie dłonie Pustelnika nic nie pomogą. Ale wolą umrzeć tu, na Pustyni, gdzie panuje – mimo bliskości śmierci – prawdziwa wolność.  Najeźdźcy nigdy nie pojawiali się na Pustyni w obawie przed zarażeniem jakąś straszliwą chorobą. Na Pustyni łatwiej jest umierać, ,,zwłaszcza gdy ręce umierającego trzyma w swych dłoniach Święty Pustelnik i pozwala łagodnie, bez lęku przejść człowiekowi do Wiecznej Krainy.''

Pustellnik był małym chudym  staruszkiem o łysej czaszce i pokornym wyrazie twarzy. Staruszek ubierał się w  ,, długą białą przepaskę, obwiązaną wokół bioder, jego plecy były mocno zgarbione, a bardzo chude i bose nogi wyglądały wręcz śmiesznie.''

Ajok starał się przebywac najbliżej świętego Męża, czuł od niego wyjątkową moc  ,, Jego obecność działała nań jak magnes. Chłopiec czuł świętość bijącą z jego drobnej, niepozornej i wychudzonej postaci, i na własne oczy widział ulgę, jaką odczuwali chorzy po dotyku jego suchych, pomarszczonych rąk. ''

Czarownice uważały, że w zamian za swoją pracę uzyskał dar nieśmiertelności.  Pustelnik symbolizuje w utworze, to co trwałe w świecie.

Mieszkańcy Wielkiego Królestwa szanują Pustelnika,  ufają mu i szanują. Tylko Żołnierze i Urgh lekceważą go jako śmiesznego staruszka.

Pustelnik jest mądry, pomógł Czarownicom odkryć skazę Luelle  i powód jej odrzucenia przez Świety Kamień. Daje jej szansę nauczyć się litości dla ludzkiego cierpiena, współczuć chorym i pomgać im. Tylko mądrość Pustelnika sprawia, że Luelle została  pozytywnie oceniona przez Święty Kamień  i stała się wspaniałą Władczynią.