Spis lektur V i VI klasa szkoły podstawowej

Spis lektur szkoła podstawowa

1. Utwory zaproponowane przez uczniów i nauczyciela (dwie powieści lub dwa zbiory opowiadań w klasie IV oraz po trzy powieści lub trzy zbiory opowiadań w klasach V i VI).
    2. Baśnie, legendy, opowiadania i utwory poetyckie, w tym pochodzące z regionu.
    3. Fragmenty wybranych utworów polskiej i światowej klasycznej literatury dziecięcej i młodzieŜowej, przy systematycznym motywowaniu uczniów do samodzielnego poznawania całych utworów.
    4. Teksty reprezentatywne dla źródeł kultury europejskiej.
    5. Utwory prozatorskie i poetyckie wprowadzające w polską tradycję i współczesność literacką.
    6. Teksty reprezentatywne dla różnych rodzajów, gatunków i form artystycznego wyrazu, ze szczególnym uwzględnieniem utworów epickich, w tym odmian prozy fabularnej (w szczególności powieści podróżniczo – przygodowe, obyczajowe i fantastyczne).
    7. Teksty użytkowe, publicystyczne, popularnonaukowe, przedstawienia teatralne, filmy, słuchowiska radiowe, programy telewizyjne.

Lektura przykładowa:
    Carlo Collodi – Pinokio
    Wiktor Gomulicki – Wspomnienia niebieskiego mundurka
    Irena Jurgielewiczowa – Teb obcy
    Rudyard Kipling – Księga Dżungli
    Józef Ignacy Kraszewski –Stara Baśń
    C.S.Lewis – Opowieści z Narnii, cz.I Lew, Czarownica i stara szafa                                  Kornel Makuszyński – Szatan z siódmej klasy
    Lucy Maud Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza
    Edmund Niziurski – Sposób na Alcybiadesa;                                                           Henryk Sienkiewicz – W pustyni i w puszczy                                                         Alfred Szklarski – Tomek w krainie kangurów;
    ks. Jan Twardowski – Zeszyt w kratkę
    Mark Twain – Przygody Tomka Sawyera;
    Juliusz Verne – W 80 dni dookoła świata;                                                             Stanisław Lem – Bajki robotów.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 29 sierpnia 2008 r.
    Nauczyciel może wybrać utwory niewymienione w wykazie „Lektura przykładowa”.”,

One thought on “Spis lektur V i VI klasa szkoły podstawowej”

1. Hosting pisze:

Cale szczescie ze moj syn i moje wnuki chodza do prywatnej szkoly w wSzwecij.Sami sobie wybieraja lektury moga byc po angielsku.Dzieci wybieraja dobre pozycje.Ja do dzis niena widze polskich lektury.Czytam. 1 lub2 ksiazki tygodniowo poszwedzku lub jak man okazje to po polsku.