Diadem z berylów streszczenie

Aleksander Holder

Holmesa odwiedził pięćdziesięcioletni Aleksander Holder wspólnik drugiego co do wielkości  banku  w Londynie – Holder &Stevenson z Threadneedle Street. Opowiadał, że wczoraj pojawił się u niego arystokrata, przedstawiciel jednego z najlepszych nazwisk  w Anglii. Poprosił o pożyczkę w wysokości pięćdziesięciu tysięcy funtów. Otrzymał ją, a jako zabezpieczenie zostawiał diadem z berylów- jeden z najcenniejszych klejnotów imperium.

Holder postanowił nosić diadem ze sobą, zawiózł do domu, a tam zamknął w biurku gotowalni. Bankowiec mieszkał z synem Arthurem, który został członkiem arystokratycznego klubu i znaczne sumy pieniędzy przeznaczał na długi karciane i wyścigi konne. Jego najlepszym przyjacielem był George Burnwell. który miał na niego zgubny wpływ. Holder opiekował się też swoją bratanicą Mary, której dwukrotnie oświadczał się zakochany w niej  Arthur. Za każdym razem odrzucała jego oświadczyny.  W domu Holder zatrudniał  stajennego, chłopca na posyłki, trzy służące.

Wieczorem Holder opowiedział o diademie synowi i Mary, opowieść słyszała też służąca Lucy Parr, która wniosła kawę.

W nocy Holder usłyszał hałas w sąsiednim pokoju i znalazł tak syna z diademem w ręku. Brakowało jednego ze złotych narożników z trzema berylami. Holder nazwał syna złodzieje, Arthur obraził się i nie chciał przyznać się do winy i udzielać jakichkolwiek wyjaśnień w tej sprawie.Zrozpaczony Holder wezwał policję,a jego syn został aresztowany. Brakujących części diademu nie znaleziono i Holder błagał Holmesa o pomoc.

Rezydencja Holdera

Detektyw razem z Watsonem udali się do rezydencji  Holdera do Fairbank, aby na miejscu zbadać sprawę. Holmes nie wierzył w winę Arthura.

W domu spotkali bladą ze zmartwienia Mary, która prosiła Holdera, aby odwołał zarzuty wobec Arthura. W czasie rozmowy z Holmesem przyznała, że wieczorem w dniu  kradzieży kamieni z diademu z domu wychodziła służąca Lucy Parr i spotkała się z Francisem Prosperem, sprzedawcą warzyw, który miał drewnianą nogę.

Potem Holmes obejrzał diadem i stwierdził, że usunięcie kamieni z diademu wymaga olbrzymiej siły, poza tym na pewno słychać by było hałas. Piława w  winę Arthura. Potem przez godzinę sprawdzał ślady wokół rezydencji.

Następnie umówił się z Holderem następnego dnia rano na Baker Street. Po powrocie do domu przebrał się w przebranie ulicznika i wyruszył do miasta. Wrócił w nocy. Rano zgodnie z umową w domu Holmesa pojawił się finansista Holder. Był załamany, ponieważ Mary opuściła dom. Holder przyznał się, że wieczorem doszło między nimi do wymiany zdań i wypomniał Mary, że nie wyszła za mąż za Arthura. Mary zostawiała list, podziękowała wujowi za opiekę.

Wtedy Holmes poprosił o czek na cztery tysiące funtów i przekazał Holderowi brakującą część diademu. Holder był szczęśliwy i zaskoczony. Potem detektyw wyjaśnił, że ślady wokół domu i rozmowa z Arhurem doprowadziły go do niepokojących wniosków. Okazało się, że Mary wyjechała z niebezpiecznym człowiekiem i hazardzistą Georgem Burnwellem. Poprzedniego dnia namówił on ją do wykradzenia diademu. Przekazała mu go przez okno. Widział to Arhur, który pobiegł za złodziejem i doszło między nimi walki. Ostatecznie Arthur wyrwał diadem z rąk George;a i zaniósł do gotowalni. Wtedy zauważył brakujący fragment. W tej chwili wszedł Holder i posądził syna o kradzież.

Jak udało mu się odzyskać część diademu ?

Holmes wyjaśnił, jak udało mu się odzyskać część diademu. Wieczorem przebrał się i udał się do domu George’a Burnwella.Zaprzyjaźnił się z jego służącym i dowiedział się, że jego pan poprzedniego dnia skaleczył się w głowę. Detektyw przypuszczał, że w czasie walki z Arthurem doszło do powstania rany. Później Holmes odkupił od niego za sześć szylingów buty George’a. Wrócił w nocy do posiadłości Holdera i porównał ślady pod oknem. W ten sposób upewnił się, że George ukradł diadem z berylów. Następnie rozmówił się z Georgem, który początkowo zaprzeczał, ale potem przyznał się do kradzieży i sprzedaży części diademu za sześćset funtów. Wskazał też pasera, któremu sprzedał biżuterię. Holmes odkupił od pasera kamienie za 3 tysiące funtów. Holder był wdzięczny detektywowi za odzyskanie kamieni, obiecał, że przeprosi syna. Zastanawiał się też, gdzie może znajdować się Mary.  Holmes  wiedział, że była z  z Georgem. Przypuszczał też, że ta znajomość  skończy się dla Mary tragicznie.