Opis domu Profesora – Lew, czarownica i stara szafa

Opis domu Profesora 

Dom  Profesora był pełen zakamarków i niespodzianek. Zaskakiwał swoją wielkością  z rodzaju tych wielkich domów, co to zdają się nigdy nie mieć końca. Jak można było się spodziewać kilkoro pierwszych drzwi, które otworzyli, wiodło do pustych sypialni. Wkrótce jednak doszli do bardzo długiego pokoju pełnego obrazów na ścianach; odkryli tu kompletną starą zbroję.

Dalej był pokój obity zieloną tkaniną, ze stojącą w rogu harfą. Następnie przejście prowadzące trzy stopnie w dół, a potem pięć stopni w górę. Za nim znajdowała się niewielka komnata z drzwiami na balkon. A dalej cały szereg połączonych ze sobą pomieszczeń z półkami pełnymi książek, przeważnie bardzo starych. Niektóre z nich były z pewnością większe od Biblii w kościele. Wkrótce potem dotarli do prawie pustego pokoju, w którym stała stara szafa z dużym lustrem w drzwiach. Nie było tu nic więcej, jeśli nie liczyć stojącej na parapecie pustej butelki z niebieskiego szkła.

Dom Profesora — o którym nawet on sam tak mało wiedział — był tak stary i tak słynny, że z całej Anglii przyjeżdżali tu różni ludzie, aby poprosić o zgodę na jego zwiedzenie. Był to jeden z tych starych domów, które wymieniane są w przewodnikach, a nawet w książkach historycznych; nie było w tym nic dziwnego, biorąc pod uwagę to, co o nim opowiadano. A kiedy przybywały grupy turystów i prosiły o pozwolenie zwiedzenia domu.

Profesor zawsze się zgadzał, a pani Macready, jego gospodyni, oprowadzała ich po domu, opowiadając o obrazach, o zbroi, o rzadkich okazach książek w bibliotece.