Monachomachia streszczenie

Monachomachia – streszczenie

Pieśń pierwsza – 25 strof – akcja dzieje się w klasztorze dominikanów, w którym pojawia się bogini niezgody Eris i prowokuje ,, wielebne głupstwo '' i ,, świętych próżnikaków '' do stoczenia pojedynku w formie uczonej dysputy z karmelitami.

Pieśń druga – 18 strof – akcja przenosi się do klasztoru karmelitów bosych, dokąd przybywa poselstwo z wyzwaniem teologicznej dyskusji.

Pieśń trzecia – 16 strof – opis przygotowań karmelitów do pojedynku, gorączkowe poszukiwania biblioteki, która ,, gdzieś tam pod strychem podobno mieści '', lecz nie odwiedzana od kilkudzięsięciu lat czeka na swego odkrywcę.

Pieśń czwarta – 19 strof – rozpoczyna się dyskusja, zakonnicy wymieniają argumenty rodem ze średniowiecznych metod scholastycznych, jednak szybko – z braku wiedzy – walka umysłów przeradza się w walkę na pięści.

Pieśń piąta – 15 strof – opis walka i pojedynków, jakie toczą ze sobą mnisi.

Pieśń szósta – 15 strof – kres bijatyce przynosi wniesienie do sali vitrum gloriosum – pucharu przesławnego, zdobionego na zór tarczy Achillesa i wypełnionego winem. Zakpnnicy porzucają bratobójcze pojedynki i, już w zgodzie, oddają się wspólnemu pijaństwu.