Bohaterowie Opium w rosole

BOHATEROWIE LEKTURY OPIUM W ROSOLE

Aurelia Jedwabińska – jedna z głównych bohaterek książki. Sama siebie w różnych sytuacjach przedstawia jako Genowefę Lompke, Trombke, Sztompke, Zombke, Rombke, Bombke. Jest to mała dziewczynka – ma sześć lat. Jest to córka Eugeniusza i Ewy Jedwabińskich. Mimo tego, że jest bardzo młoda przeżywa poważne problemy i ma wielkie rozterki. Nie czuje się kochana przez rodziców, a wręcz opuszczona i samotna. Dlatego też szuka takich uczuć jak miłość i ciepło rodzinne w domach całkiem obcych sobie ludzi. Wprasza się na obiad i szybko nawiązuje znajomość z różnymi osobami. Cechuje ją inteligencja i ciekawość świata. Jest też bardzo wesoła. Kiedy jej matka zaczyna rozumieć jak błędne było jej zachowanie wobec córki ta staje się bardzo szczęśliwa.

Ewa Jedwabińska – jest to matka Aureli i jednocześnie nauczycielka matematyki w liceum w którym uczy się część bohaterów książki. W liceum tym uczył też kiedyś profesor Dmuchawiec, który jest dziadkiem Kreski. Był on nauczycielem z powołania i uczył Ewę Jedwabińską. Na samym początku nie można powiedzieć, że jest ona nauczycielem z powołania. Nie umie dotrzeć do swoich uczniów, którzy jej nie lubią. Mimo tego robi doktorat z psychologii. Jest mądra, ale nie umie okazywać tego co czuje. Zaniedbuje swoją córkę. Kiedy jej problemy narastają to profesor Dmuchawiec pomaga jej zrozumieć błędy i naświetla jej rozwiązanie kłopotów.

Eugeniusz Jedwabiński – ojciec Aurelii. Mimo tego, że sam poświęca córce mało czasu, oskarża swoją żonę o to, że jest złą matką. Dziewczynka go unika. Swoim przyjaciołom przedstawia go jako intelektualistę kochającego swą córkę.

Marta Lewandowska – matka Sławka. Opiekuje się całym domem. Jest w utworze uosobieniem idealnej matki i żony, a także pani domu. To do jej domu jako pierwszego przychodzi Aurelia na obiad. Bardzo mocno krytykuje zachowanie Ewy Jedwabińskiej dając jej tym samym dużo do zrozumienia.

Franciszek Lewandowski – mąż Marty Lewandowskiej. Jest to przykładny ojciec rodziny. Bardzo lubi Aurelię, na którą zdrobniale woła Geniusia.

Sławek Lewandowski – jeden z synów państwa Lewandowskich. W utworze poznajemy jego perypetie miłosne związane z okazywaniem uczuć Idzie Borejko, w której jest zakochany. W pewnym momencie ma problemy z pracą, jednakże nie poddaje się i działa.