Charakterystyka Julia Kapulet

Julia Kapulet to tytułowa bohaterka tragedii ,, Romeo i Julia  '' Williama Szekspira . To młoda, czternastoletnia dziewczyna, która dzięki miłości przechodzi przemianę.

Niewinna dziewczynka wykonuje wszystkie polecenia rodziców, są dla niej najważniejszymi autorytetami. Ceni zdanie ojca, słucha poleceń matki, nigdy nie przeciwstawiła się ich zdaniu. Trzecim ważnym autorytetem Julii była jej piastunka, która często doradzała młodej podopiecznej. Zgadza się na małżeństwo z Parysem, zamożnym krewnym księcia wskazanym przez matkę. Wiadomości o zamążpójściu traktuje bez zachwytu,  chociaż, jak twierdzi ojciec jest za młoda, aby wychodzić za mąż.

Julia zachodzi metamorfozę, gdy zakochuje się w Romeo. Jej świat i priorytety zmieniają się. Na pierwszym planie stawia miłość, potrafi też walczyć o swoje uczucie.  Nie brakuje jej trzeźwości umysłu, jako pierwsza proponuje, aby Romeo dowiódł szczerości swoich uczuć proponując jej małżeństwo. Po śmierci Tybalta oraz wyroku skazującym jaki na Montekiego wydał książę Eskalus Julia nie załamuje się, potrafi walczyć o swoje szczęście. Wykazuje się determinację i odwagą w działaniu. Trudno w konsekwentnej  i stanowczej Juli dostrzec niewinną, skromną i posłuszną rodzicom dziewczynkę.  Przeciwstawiła się ojcu i zerwała zaręczyny z Parysem. Jest zdecydowana przeciwstawić się woli rodziców i wykazuje inicjatywę w planowaniu potajemnego ślubu z synem wrogów swoich rodziców.Nawet groźby  Jest gotowa zaryzykować  życie, wypijając miksturę, aby tylko połączyć się z ukochanym.

 Na jej drodze pojawiają się kolejne przeszkody :  zdrada niani, zakaz rodziców, ale nie poddaje się, czyni to, co nakazuje jej serce.  Wie, że najważniejszą wartością w jej życiu jest miłość do Romea.

W końcowej scenie na cmentarzu, gdy zdaje sobie sprawę  ze śmierci ukochanego, postanawia zakończyć swoje życie.  Bez Romeo, nie ma dla niej sensu, postanawi popełnić samobójstwo.  Śmierć Julii to dowód na potęgę jej miłości do Romea.

Julia Kapulet to piękna młoda dziewczyna, która pokazała, jak należy walczyć o swoje szczęście.