Arcymag Nemmerle

Arcymag Nemmerle

Arcymag Nemmerle, Przełożony  Szkoły Czarnoksiężników z Roke, był stary, starszy  niż jakikolwiek żyjący wtedy człowiek. Jego głos drżał jak głos ptaka, gdy odezwał się, witając życzliwie Geda w Szkole Czarnoksiężników.  Włosy, broda i szata Arcymaga były białe; sprawiał wrażenie, jak gdyby ,, powolne działanie lat wypłukało zeń całą ciemność i ciężar, tak iż stał się biały i lekki jak unoszone przez morze drewno, które sto lat kołysało się na falach''.

Arcymag  w czasie spotkania z Gedem zaczął mówić językiem niezrozumiałym dla Geda, mamrocząc tak, jak czyni to bardzo stary człowiek, którego rozum błąka się pośród lat i wysp. Mimo to w jego mamrotaniu dawały się rozróżnić słowa mówiące o tym samym, o czym śpiewał ptak i o czym mówiła spadająca woda. Arcymag nie wypowiadał żadnego zaklęcia, a jednak była w jego głosie moc, która tak bardzo poruszyła duszę Geda, że chłopiec czuł się oszołomiony i przez moment zdawało mu się, iż widzi siebie stojącego w dziwnym rozległym pustkowiu; samego pośród cieni.

Arcymag Nemmerle uratował Geda przez zwierzęciem – cieniem, które go zaatakowało, gdy przywołał ducha kobiety Elfarran na Pagórku Roke. Nemmerle poświęcił swoje życie, aby zapanowac nad uwolnionymi czarami i odegnań cień od Geda. Nemmerle zużył całą swoją moc, a wraz z nią odeszła także jego siła cielesna.