Przygody Sherlocka Holmesa bohaterowie

 

Rozdział I. Skandal w Bohemii

Irena Adler – primadonna Opery Warszawskiej, miała romans  z królem Bohemii, miała nadzieje na ślub

Wilhelm Gottsreich Sigismond von Ormstein – król Bohemii ( król Czech)

Godfrey  Norton – prawnik  i narzeczony Ireny Adler

Pięć pestek pomarańczy

John Openshaw — młody, około dwudziestodwuletni mężczyzna, zadbany i schludnie ubrany. Pojawił się u Holmesa zdenerwowany, pełen obaw o swoje życie. Opowiedział niezwykłą historię listów z tajemniczymi inicjałami, wieczorem zginął w tajemniczym wypadku.

Elias Openshaw — stryj Johna, kiedyś wyemigrował do Ameryki. Osiadł na Florydzie i został plantatorem. Odczuwał niechęć do Murzynów i do republikańskich rządów. Przyjechał do Anglii, kupił majątek w Sussex. Był srogim i porywczym człowiekiem, chociaż z usposobienia był małomówny. Pił duże ilości brandy, zamykał się w pokoju i stronił od ludzi. Polubił tylko syna swego brata, Johna. Był dla niego dobry. Pewnego dnia otrzymał list z inicjałami, który wywołał w nim przerażenie. Elias skrywał jakąś tajemnicę, spalił tajemnicze papiery i wkrótce zmarł w dość dziwnych okolicznościach. Napisał jeszcze przed śmiercią testament.

 Joseph Openshaw — brat Eliasa, ojciec Johna, otrzymał w spadku posiadłość w Hersham. Zginął w podejrzanych okolicznościach.

 James Calhoun — przywódca  grupy przestępcw, pasażer żaglowca „Lone Star”, wysyłał listy.