Zinterpretuj słowa ks. Janusza Pasierba : ,, Choć podróżujemy często zupełnie inaczej, wszyscy wiemy, czym jest droga i co ona znaczy.

Zinterpretuj słowa ks. Janusza Pasierba : ,, Choć podróżujemy często zupełnie inaczej, wszyscy wiemy, czym jest droga i co ona znaczy. Wiemy o tym, ponieważ jesteśmy ludźmi, należącymi do gatunku, który jest ciągle w drodze, ciągle szuka i wyrywa się naprzód. Homo viator- człowiek wędrowiec żyje w każdym z nas.

        Topos podróży często pojawia się literaturze ze względu na swoją ponadczasowość. Niezależnie od epoki literackiej towarzyszy człowiekowi , jest wpisany w jego dojrzewanie, poszukiwanie najważniejszych wartości , sensu życia czy nieśmiertelności.
      Według biblijnej Księgi Rodzaju człowiek został obdarzony nieśmiertelnością oraz życiem wolnym do cierpienia i bólu w raju. Niestety nie potrafił docenić daru, sprzeniewierzył się rozkazom Stwórcy, naraził się na jego gniew, zjadając zakazany owoc, za karę został mu zabrany dar nieśmiertelności. W Księdze Rodzaju człowiek udowadnia, że jest słaby, niedoskonały, podatny na wpływy zła. Od tej pory życie człowieka to wędrówka, w której musi walczyć z pokusami , jej kres wyznacza śmierć. Jak przeżyjemy ten czas , zależy od każdego z nas, każdy na różnych etapach swojego życia poszukuje różnych wartości; mądrości, dojrzałości , miłości, władzy, szacunku czy zaspokojenia ambicji. Aby jednak nauczyć się przeciwstawiać złu, człowiek musi poprzez doświadczenia, cierpienia zdobywać mądrość. Tyle ilu ludzi ,,wędruje ‘’ tyle jest wyznaczonych celów, niespełnionych marzeń czy niezaspokojonych pragnień. W każdym z nas drzemie tułacz, który dąży do spełnienia wyznaczonych celów, jednak ostatecznym jest śmierć.
        Według biblijnych Apostołów, wędrówka po świecie , to wypełniania woli Boga, życie zgodne z jego przykazaniami. W Starym Testamencie Bóg lituje się nad uciemiężonymi Izraelitami i pod przywódcę Mojżesza proponuje im ucieczkę z niewoli egipskiej do Ziemi Świętej. Księga Wyjścia pokazuje człowieka, który podejmuje wędrówkę w imię wolności, miłości do Boga. Stwórca pomaga człowiekowi odnaleźć najważniejsze wartości w życiowej wędrówce : ofiaruje ludziom Dekalog. Wypełniając go Izraelici uczynią swoją tułaczkę wartościową i zasłużą u kresu swej podróży na szczęście wieczne. Podróż, którą podejmują ma głęboki sens. Jakie wartości są dla nich najważniejsze; Bóg, religia, odkupienie win po śmierci ?
        Już w antyku Homer opowiedział w ,, Odysei '' historię wędrowca, który przez dwadzieścia lat podróży przemierza świat w poszukiwaniu wartości, jego zdaniem, najważniejszej – rodziny i ojczyzny. Dla bohatera rodzina stała się najważniejsza. Główny bohater epopei – Odyseusz zrozumiał, że w życiu płaci się bardzo wysoką cenę za pychę oraz pewność siebie. Za obrazę boga, za okaleczenie syna Posejdona – Polifema i skazany na dziesięcioletnią tułaczkę. Odyseusz – tułacz poznaje, czym jest cierpienie spowodowane stratą przyjaciół, którzy zginęli w jaskini Polifema. Musi pogodzić się z brzemieniem odpowiedzialności za towarzyszy podróży, którzy zaufali mu jako swojemu przywódcy i powierzyli w jego ręce życie. Odpowiedzialności za innych jest wpisana w tułaczkę Odyseusza, ale też każdego człowieka. Dzielnie walczy z pokusami. Odys- król Itaki musi pogodzić się z porażką złych decyzji, niewłaściwych wyborów, ale też ciążąca na nim klątwą Polifema i zemstą Posejdona. Jest jednak nieugięty, pokazał, że w wędrówce nie ma miejsca na zwątpienie i słabość. Synowi Laertesa udaje się wrócić do ojczyzny i rodziny, spotkać się z żoną Penelopą oraz dorosłym już synem Telemachem. Wrócił bogatszy o nowe doświadczenia, ale też wiedzę, co w życiu ceni najbardziej.
Homo viator- człowiek – pielgrzym w każdej chwili wyrusza w podróż. Co chwila wyznacza nowe cele, realizuje nowe marzenia.

             Człowiek jest szczęśliwy, gdy jego życie przypomina tułaczkę po nowych obszarach wiedzy, świata, życiowych mądrości. Oblicza tej podróży będą zawsze zaskakiwać. Pozostaną nieodgadnione do końca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.