Charakterystyka Bartka

       Bartek to główny bohater powieści ,, Władca Lewawu ''  Doroty Terakowskiej.  Jest czternastoletnim chłopcem, którego rodzice zaginęli, gdy miał pięć lat.

       Chłopiec wychowywał się domu dziecka, uciekał, aby znaleźć swoją mamę. W czasie tych ucieczek zawsze kierował się na Wawel.  Bartek to chłopiec samotny, cierpiał z powodu rozstania z matką. Nie mógł się pogodzić ze stratą rodziny, dlatego cały czas poszukiwał rodziców. Dzięki jego determinacji, miłości do rodziny oraz uporowi udaje mu się odzyskać bliskich. Bartek swoim postępowaniem pokazał, że wiara oraz odwaga pozwalają spełnić marzenia.

       Czternastoletni chłopiec  jest niezwykle dojrzały oraz odważny. Tajemnicze przenosiny do równoległego świata stały się sposobem na udowodnienia, że Bartek to mądry chłopiec. Nie udało się go zastraszyć przez Nienazwanego oraz Pajęczaki. Potrafił opanować strach i stawiać czoło groźnym stworzeniom. Nie mógł pogodzić się z nieszczęściem Allian, od pierwszej chwili, w której dowiedział się o okrutnych rządach Nienazwanego oraz zobaczył śmierć rodziny wiedział, że musi im pomóc. Wykazał się  bohaterstwem oraz inicjatywą, gdy wyraził chęć towarzyszenia Łewapowi podczas wizyty w Lewawie. Podczas pierwszego spotkania z Nienazwanym dzięki umiejętności opanowania strachu oraz  przebiegłości uratował Lorakowi życie. Bartek wierzył w sprawiedliwość oraz prawo do wolności Allian,  dlatego nie może pogodzić się z okrucieństwem Nienazwanego. Błyskotliwe, mądre  pomysły Bartka pozwoliły  wymyśleć broń oraz odstraszyć Pajęczaki i  zmierzyć się z tyranem.

        Bartek ma ciekawą osobowość, zasługuje na podziw i uznanie. Może być wzorem postępowania dla innych.