Opium w rosole streszczenie

Niedziela, 30 stycznia 1983 r. początek akcji

1. Jednym z głównych bohaterów utworu jest Maciek Ogorzałka, zostaje on przedstawiony czytelnikowi w tym rozdziale. Poznajemy go w momencie, kiedy spaceruje po mieście, w czasie jednego z zimowych dni. Dowiadujemy się, że ktoś go cały czas śledzi – jest to dziewczynka, która od dłuższego czasu podąża za nim. Żeby pozbyć się jej Maciek udaje się do domu, gdzie niknie za bramą. Dziewczynka została na zewnątrz i patrzyła się w okna domu.
2. W tym rozdziale czytający jest świadkiem tego, jak mała dziewczynka wchodzi do mieszkania rodziny Lewandowskich, którym mówi, że przyszła do nich na obiadek. Właściciele domu są bardzo zdziwieni tym zachowaniem, jednak Marta Lewandowska – pani domu, zaprosiła ja na rosół. W mieszkaniu przebywali również mąż pani Marty oraz jej synowie, jak również żona starszego z nich Mariola.

     Dziewczynka zapytana o to jak się nazywa powiedziała, że Genowefa Lompke (w rzeczywistości Aurelia Jedwabińska). Kiedy została zapytana o rodziców powiedziała bez namysłu, że umarli, jednakże po chwili zdradziła się stwierdzeniem, ze tatuś uczy ją wierszyków oraz, że jest intelektualistą. Po obiedzie Genowefa uraczyła swoich gości jednym z takich wierszy.
3. Po zakończonym obiedzie syn państwa Lewandowskich – Sławek powiedział, że odprowadzi gościa do domu. Kiedy przechodzili przez bramę prowadzącą na ulicę spotkali dziewczynę, w której od dawna podkochiwał się chłopak. Nazywała się ona Ida Borejko. Porozmawiali chwilę, jednak ich rozmowa nie należała do najbardziej udanych.

      Dziewczęta przedstawiły się sobie, jednak przy swojej autoprezentacji Genowefa podała inne nazwisko niż na obiedzie u Lewandowskim – mianowicie powiedziała, iż jej nazwisko brzmi Sztompke. W czasie rozmowy dziewczyna powiedziała, że któregoś dnia odwiedzi Idę. W momencie, gdy Sławek wyznawał Idzie miłość Genowefa postanowiła iść do domu sama.