Jakie znaczenie może mieć obraz Burza Giorgionego ? Przeanalizuj kompozycję oraz jego poszczególne elementy i symbole.

Jakie znaczenie może mieć obraz Burza Giorgionego ? Przeanalizuj kompozycję oraz jego poszczególne elementy i symbole.

       Obraz nawiązuje do wyidealizowanej krainy Arkadii zamieszkiwanej przez szczęśliwych pasterzy, którzy żyjąc z dala od cywilizacji mogą cieszyć się ze spokojnego życia  w zgodzie z naturą. Obraz jest pełen radości,  przedstawia wiejskie krajobrazy,  które pokazują fascynację naturą.

       Duże znaczenie odgrywa na obrazie światło, które wpływa na  kompozycję  obrazu. Dzieli obraz na mniej ważne elementy, do których namalowania artysta użył zimnych barw oraz ciepłe, jasne cienie podkreślające  jego kluczowe  części. Refleksy świetlne eksponują dwie najważniejsze postacie pasterza oraz matkę z dzieckiem. Pasterz symbolizuje upragnioną arkadię ,szczęście i spokój , życie zgodne z rytmem przyrody, podporządkowanie się rytmowi natury, które wiąże się z następującymi porami roku. Nawet zbliżająca się burza nie wywołuje niepokoju, wydaje się,  że bohaterowie obrazu chcą być jej świadkami i przygotowują się do uczestniczenie w tym zjawisku przyrody. Burza jest częścią natury ,  a ciemne chmury na niebie zapowiadają  jej pojawienie się.

      Na pierwszym planie  obrazu wśród natury, drzew i krzewów  przedstawiony jest pasterz, którego wzrok skierowany jest na matkę z dzieckiem siedzącą na skale. Z cała pewnością łączy ich uczuciem: świadkiem ich miłości wydaje się być przyroda.  Postacie wydają się szczęśliwe, spełnione, wpisane w sielankowy, wiejski krajobraz.  Matka z dzieckiem symbolizuje rodzinę , a jednocześnie nowe życie. Narodziny i śmierć wpisane są w naturalny rytm przyrody ,  w rytmiczne odradzanie się i umieranie natury.  

      Na drugim planie zarysowane są  wysokie budowle – symbole cywilizacji , są przedstawione w oddaleniu, widać ich kształty, ale wydają się nieobecne i niepotrzebne do szczęścia przedstawionej na pierwszym planie parze zakochanych.