Jak była postrzegana kobieta przez romantyków ?

Jak była postrzegana kobieta przez romantyków ?

Romantycy idealizowali miłość oraz kobietę. Staje się dla nich najważniejszą wartością  i celem w życiu.

Tytułowy bohater powieści epistolarnej ,, Cierpienia młodego Wertera ''  Wolfganga Goethego postrzega otaczający go świat przez pryzamt uczuć. Zakochuje się od piwerwszego wejrzenia w Lottcie i od tego momentu miłość stanowi dla niego cel życia. Staje się żródłem rozkoszy, marzeń, ale ostatecznie cierpienia prowadzącego do śmierci. Ukochaną idealizuje, traktuje jak bóstwo, a miłość postrzega jako uczucie wyłącznie duchowe. Lotta to kobieta piękna, subtelna, lubiana i szanowana. Cechuje ją wrażliwość i  delikatność, zawsze zachowuje się powsiągliwie i rozważnie, nie ulega namiętnościom.

W Dziadach cz. IV główny bohater Gustaw popełnia samobójstwo z miłości. Zanim nie ponał ukochanej ukochanej interesowały go ,, Ojczyzna i nauki, sława i przyjaciele! ''. Miłość stała się ważniejsza niż te wartości.  Kobieta, którą kocha Gustaw zostaje przez niego wyidealizowana. Czasami wydaje mu się, że ją widzi i rozmawia z nią. Porównuje miłość do  światła świetlika, które stając się ozdobą, jest jednocześnie przeklęstwem, bo zwabi jego wrogów.

W ,,Nie- Boskiej komedii '' Zygmunta Krasinskiego  w dwóch pierwszych częściach utworu nazwanych dramatem rodzinnym kobieta – żona stała się  symbolem spokojnej małżeńskiej  egyzstencji. Hrabia Henryk nie potrafi docenić jej walorów, jako poeta poszukuje miłości i kobiety idealnej. Znajduje takę w postaci ukazującej mu się Dziewicy, gdy porzuca żonę o podąża za swoim ideałem kobiety i miłości przekonuje się, ze została ona wysłana przez Chór Złych Duchów.  Romantycy dążą za kobietą – ideałem, jednak w ich życie wpisana jest milość, niespełniona i nieszczęśliwa.