Ebenezer Scrooge charakterystyka

Charakterystyka Ebenezera Scrooge'a

Głownym bohaterem powieści ,, Opowieść wigiljna '' Charleaa Dickensa był Ebenezer Scrooge.

Scrooge z Marleyem byli wspólnikami przez wiele lat. Scrooge nie potrafił darzyć prawdziwą przyjaźnią. Nie czuł smutku po stracie przyjaciela, chociaż był jedynym spadkobiercą, zarządcą i przyjacielem Marleya.  Jedynym człowiekiem, który szedł za jego trumną. Nie przejął się stratą przyjaciela, w dniu pogrzebu wymyślił korzystny interes. Największą wartością dla kupca były pieniądze.
Srooge potrafił prowadzić interesy, jednak wyróżniał się bezwlęgnością oraz silną ręką : ,, Chwytała ona, ściskała, ze skóry obdzierała swoją ofiarę, nie wypuszczając jej, aż po doszczętnym wyzyskaniu ''. Zależało mu na zyskach, nawet jeżeli zdobyłby je kosztem nieszczęścia innych ,, Był to jednym słowem chciwy i stary grzesznik. Twardy i ostry jak krzemień; zamknięty w sobie, milczący i samotny jak ostryga. ''

Skąpstwo i chciwość Scrooga sprawiały, że stał się samotnym człowiekiem, zamkniętym w sobie, który nie miał przyjaciół i nie utrzymywał kontaktów z rodziną. W czasie podróży do przeszłości Duch Przeszłości przypomniał mu, gdy jego narzeczona zerwała zaręczyny z powodu jego chciwości i żądzy zdobywania pieniędzy. W dzień Wigilii w kantorze pojawił się jego siostrzeniec, który zaprosił wuja  na kolację wigilijną. Jednak Scrooge odmówił, spotkanie z rodziną nie było dla niego ważne. Jak co roku spędzał Wigilię samotnie.

Ciągła praca oraz żądza posiadania sprawiła, że ,,  zimno wewnętrzne wyostrzyło jego starcze rysy, wydłużyło nos, zmarszczyło policzki, uczyniło jego chód sztywnym, zaczerwieniało oczy i zabarwiało na niebiesko usta.'' Miał ostry, stanowczy głos. Powagi dodawały mu siwe włosy na głowie, brwiach oraz chudej brodzie. Roztaczał zimną aurę, uważano, że jest antypatyczny, budził strach oraz niechęć. Nie zależało mu na sympatii innych.

Odnosił się apodyktycznie do swojego pracownika Boba Cratchita.  Nie pozwalał mu dokładać węgla do kominka, co sprawiło, że  Bob cierpiał z powodu zimna. Scrooge oszczędzał nawet na węglu, nie brał pod uwagę, jak źle trakuje swojego pracownika.ź

Podczas podróży z duchami zaczął dostrzegać swoje błędy. Zrozumiał podczas wizyty w teraźniejszości, jaki jest okrutny i nieczuły. Duch mówiąć o przyszłym tragicznym losie  Tiny Tima przypomniał słowa Scrooga : ,,Skoro musi umrzeć, to lepiej, żeby umarło zaraz i zmniejszyło przez to nadmiar ludności''. Kupiec w chwili, gdy dowiedział się o śmierci Tiny Tima zaczął żałować tych słów i swojego bezwględnego  postępowania. Zawsze przechodził obojętnie wobec biedy i nieszczęścia innych. Po podróży  z duchami w przeszłość, teraźniejszość i przyszłość postanowił się zmienić. Zrozumiał, że najwiekszą wartością nie są pieniądze, tylko rodzina i przyjaciele. A pomaganie innym daje dużo szczęścia.

Po przemianie podwyższył pensję swojemu pracownikowi Bobowi , ponieważ postanowił mu pomóc oraz zaopiekował się Tiny Timem, stał się dla niego drugim ojcem. W Wigilię odwiedził siostrzeńca oraz zaangażował się w pomaganie biednym.

Myślę, że Scrooge to barwna postać. Jego postępowanie pokazuje, że zawsze można zmienić swoje życie na lepsze.