Co Twoim zdaniem łączy fraszki Jana Kochanowskiego i obraz Giuseppe Arcimbolda.

Co Twoim zdaniem łączy fraszki Jana  Kochanowskiego i obraz Giuseppe Arcimbolda.

        Jan Kochanowski w fraszce ,, Do snu  ” podkreśla dwoistość natury człowieka, jedna  to fizyczna ciało, druga niematerialna –  nieśmiertelna dusza. Cielesność została wyrażona na obrazie artysty Giuseppe Arcimbolda  Jesień w oryginalny sposób, poszczególne części ciała przyjmują postać atrybutów jesieni, plonów natury. Obecność natury w życiu człowieka jest w okresie bardzo ważna. Tylko życie zgodne z rytmem natury daje człowiekowi spokój i szczęście. Takie podejście nawiązuje do filozofii stoików, ale też zawarte jest w cyklu Pieśni Kochanowskiwgo. Mężczyzna przedstawiony na obrazie Giuseppe Arcimbolda   jest dojrzałym mężczyzną. We fraszce Do gór i lasów Kochanowski  jest też dojrzałym poetą. Wspomina  kolejne etapy swojego życia zawodowego, które tworzą biografię typową dla renesansowych humanistów, był miedzy innymi uczniem rycerzem, księdzem. Bogactwo przeżyć przypomina bogactwo owoców i warzyw na obrazie Arcimbolda.

         Kochanowski podkreśla, jak wiele w życiu przeżył, opisuje swoje podróże.

,,Jażem przez morze głębokie żeglował,
Jażem Francuzy, ja Niemce, ja Włochy,
Jażem nawiedził Sybilline lochy.

Wydaje się, że zmiana i przemijanie wpisane jest w życie poety. Podobnie jak następujące po sobie pory roku przemijają.

     Obraz  Arcimbolda jest alegorią jesieni. Jesień charakteryzuje się torsem z beczkowych deszczułek, w których zazwyczaj przygotowuje się kapustę, widać też  październikowym przymrozkiem ścięte winogrona.  Z nich została uformowana fryzura wyróżniająca się  puklami jasnej i czerwonej winorośli liści, pędów, owoców. Winogrona opadają na  grzybowe uszy, a w bakach krzaczastych i rozwianej  brodzie można dostrzec  zioła suszone. Uszy zdobi kolczyk figowy,  makaronowe usta  są lekko uchylone prawdopodobnie , czy maja oznaczać śmiech ? Na głowie  kapelusz jesieni dyniowy przypomina ciepłe i słoneczne dni jesienne.  Obraz budzi sprzeczne uczucia – zdziwienia, zachwytu, ale też strachu. Należy zadać sobie pytanie, czy zachwycać się tą alegorią pory roku – jesieni, czy uciekać przed dziwnym jesiennym stworem ?

      Jesienna głowa otoczona jest przez  róże ostatnie,  kwiaty przekwitłe, liście pożółkłe i pociemniałe. Widać też  głogu owocujące gałązki, która może przypominać rozgrzewające jesienne nalewki czy wieńce plecione z głogu.

      Wydaje się, że postać Jesieni  przypomina o przemijaniu życia, podobnie jak pory roku następują po sobie, natura rodzi swoje owoce. Nie są one nieśmiertelne, szybko ich czas przemija. Życie człowiek też przemija i zmienia się, podkreśla to Kochanowski w fraszce Do gór i lasów.  Proteus , bóstwo morskie mające możliwość przybierania różnych postaci symbolizuje aktywną postawę poety  Kochanowskiego  wobec swojego losu, może go zmieniać i tworzyć. Swoim bogatym życiem udowodnił, że jest kreatywny, takie bogactwo wyobraźni widać też w dziele Arcimbolda. Alegoria jesieni zachwyca swoją różnorodnością atrybutów natury z których można tworzyć dowolne kształty, podobnie jak każdy człowiek może tworzyć swoje bogate życie. Z takiego przywileju z pewnością skorzystał Kochanowski.