Czarownice

Czarownice prowadziły w Wielkim Królestwie Akademię Magiczną,   w której kształciły się  dziewczęta – następczynie Czarownic,  odarzone wyjątkowym talentem, zdolnościami i nadnaturalną intuicją.

Tylko pięć Czarownic przetrwało krwawe rządy Najeźdźców.  W powieści poznajemy Czarownicę Pierwszą, Czarownicę Drugą, Czarownicę Trzecią, Czarownicę Czwartą, Czarownicę Piatą. Wieku Czarownic nie można dokładnie określić.

Czarownice  nie były tak  stare, na jakie na ogół wyglądały. Były do siebie bardzo podobne. Ich zgarbione zazwyczaj plecy – zwłaszcza gdy nikt nie patrzył – prostowały się swobodnie, a ruchy były zgrabne i płynne, jak u dojrzałej, lecz ciągle młodej kobiety. Oczy też miały nadzwyczaj bystre, o nieruchomych, długich powiekach; były one szare i chłodne jak górski strumień. '' Czarownice posiadały umiejętność przemiany ze staruszki w młodą kobietę.

Za czasów Wielkiego Królestwa,,  lud chronił Czarownice, wyczuwając, iż nie czynią one nic złego, a niosą wiele pomocy. Pod wpływem mądrych praw Luila XIII, wszyscy powoli nauczyli się szanować czyjąś odrębność. Z czasem nawet pokochali Czarownice, które rozumiały mowę drzew, zwierząt i ptaków, czarowały i odczarowywały przedmioty, leczyły chorych, uzdrawiały chorych śmiertelnie, zmieniały pogodę, a wszystko to za sprawą Świętej Magii. Najeźdźcy pochodzą z plemion ongiś koczowniczych, ciemnych, zabobonnych, niewykształconych i nienawidzą wszystkiego co się od nich różni. A jest to nienawiść pełna lęku. Dlatego właśnie z powrotem zaczęli palić na stosach podejrzane o czary kobiety i ścinać głowy tym, którzy czarom sprzyjają. ''

Czarownice były strażniczkami Wielkiej i Mniejszej Księgi, podręczników do nauki magii. Czarownice pilnują, aby wiedza w nich zawarta nie została przekazana w nieodpowiednie ręce. Ważnym zadaniem sióstr – Czarownic była ochrona Leulle oraz przygotowanie jej do roli Władczyni, zgodnie z pezpowiednią zawartą w Pieśni Jedynej. Dzięki naukom pięciu Czarownic Leulle została zaakceptowana przez Święty Kamień.

Czarownice mają nadnaturalne moce i umiejętności, cechują się niezwykłą intuicją. Potrafią rozmawiać ze wszystkimi stworzeniami świata ( drzewami, zwierzętami, strzygami leśnymi ) bez trudu odczytują myśli  i emocje innych ludzi. Mają moc przeczuwania niebezpieczeństwa dużo wcześniej niż się pojawi. Mogą ingerować w prawa Natury, ale muszą podporządkować się Prawom Odwiecznych Praw, których pod groźbą śmierci nie można łamać. Mają prawo do trzykrotnej zmiany postaci, ale tylko w chwili zagrożenia, np. z tego prawa skorzystała Piąta Siostra, gdy była palona na stosie zamieniła się w niemego ptaka. W godzinie stosu wolno im uratować życie, ale cenę pozostania na zawsze małym, szarym, niemym ptakiem.

Czarownice mają moc wyczarowywania jedzenia, które nie jest prawdziwe, ma moc zaspokajania na chwilę głodu.

Używanie magicznej mocy bardzo osłabia Czarownice. Czarownica Czawarta straciła moc i musiała zesłać swojego Ducha do krynicy Podziemnego Królestwa, by tam nabrać jej na nowo.