Napisz charakterystykę wybranego bohatera Syzyfowych prac Stefana Żeromskiego albo Kamieni na szaniec Aleksandra Kamińskiego. Wyeksponuj w niej te cechy, które świadczą o dorastaniu charakteryzowanej postaci.

Napisz charakterystykę wybranego bohatera Syzyfowych prac Stefana Żeromskiego albo Kamieni na szaniec Aleksandra Kamińskiego. Wyeksponuj w niej te cechy, które świadczą o dorastaniu charakteryzowanej postaci. Pamiętaj, że Twoja praca nie powinna być krótsza niż połowa wyznaczonego miejsca.

Głównym bohaterem powieści ,, Kamienie na szaniec '' Aleksandra Kamińskiego jest Jan Bytnar o pseudonimie ,, Rudy ‘’. Chłopca poznajemy, gdy jest osiemnastoletnim uczniem kończącym jedno z najlepszych liceów w Warszawie. Jan mógł pochwalić się doskonałymi wynikami na maturze, był prymusem. Należał do harcerskiego zastępu ,, Buki '', gdzie pełni funkcję kucharza. Jako młody mężczyzna miał wiele marzeń, których realizacje przerwał wybuch II wojny światowej. Musiał z niedojrzałego chłopca zmienić się w odpowiedzialnego patriotę i Polaka.

Jan Bytnar wyróżniał się swoją oryginalną urodą, szczególnie zwracały uwagę rudawe włosy oraz piegi na twarzy. Oczy chłopca wyrażały inteligencję i błyskotliwość. Był wszechstronnie uzdolniony, ale jego zainteresowania skupiały się w dziedzinie technicznej. Koledzy cenili jego zdolności, gdyby nie rzeczywistość wojny mógłby kontynuować naukę na studiach technicznych; politechnice.

Najlepszym przyjacielem Jana był Tadeusz Zawadzki, z którym razem wpadali na najciekawsze pomysły. Jan nie potrafił zjednywać sobie przyjaciół, wyróżniał się bogatym wnętrzem.

Wybuch wojny sprawił, że Bytnar musiał pokonać nieśmiałość i z niepewnego chłopca zmienić się w odważnego mężczyznę. Udział w akcjach Małego Sabotażu oraz akcjach dywersyjnych sprawiła, że szczupły młodzieniec stał się pełnym siły mężczyzną. Wykazywał się odwagą, bardzo odpowiedzialnie traktował udział w akcjach, a wszelkie zadanie wykonywał z dużą precyzją i zaangażowaniem. Pozostał nieśmiałym wobec kolegów, ale jako patriota stał się bohaterskim, ofiarnie walczącym z okupantem młodym Polakiem. Sprawdził się jako przywódca, zyskał szacunek zaufanie kolegów.

Symbolem przemiany w niezłomnego mężczyznę było aresztowanie oraz bestialskie przesłuchiwanie przez gestapo. Jan Bytnar wiedział, jak duża ciąży na nim odpowiedzialność, złożenie zeznań skazywało na śmierć jego przyjaciół . Bity i torturowany nie zdradził nazwisk kolegów, które mogłyby ułatwić gestapowcom dotarcie do polskiego podziemia.

Jan Bytnar to patriota, który poświęcił życie w imię walki o wolność ojczyzny. Wojna sprawiła, że przeszedł metamorfozę z niedojrzałego chłopca, maturzysty w świadomego swoich obowiązków oraz pełnego heroizmu patriotę. Jego postać wzbudza szacunek oraz uznanie.