Pan Samochodzik i templariusze streszczenie

Pan Samochodzik i templariusze    Zbigniew Nienacki

Rozdział 1

W czerwcu trzej młodzi chłopcy: Sokole Oko, Wilhelm Tell i Wiewiórka  czytali w gazecie artykuł o ukrytym w Polsce  skarbie templariuszy. Wiadomość zwykle ich zainteresowała i podekscytowała. Udali się więc do swojego przyjaciela  pana Tomasza, zwanego przez nich Samochodzikiem, aby go o tym powiadomić.  Oznajmili również, że są gotowi do wyprawy w celu poszukiwania skarbu i mają na to  pisemną zgodę rodziców. Pan Tomasz jednak nie od razu zdecydował się na wyjazd,  choć w końcu uległ.

Rozdział 2

Pojechali w stronę Białegostoku, gdyż w tamtych okolicach należało szukać skarbu.  Podczas podróży pan Tomasz przekazywał swym towarzyszom informacje o historii zakonu templariuszy oraz Krzyżaków. Gdy minęli Augustów, pojechali do Miłkokuku. Tam mieszkał pewien nauczyciel, który podobno posiadał tajny dokument zakonu  templariuszy.

Rozdział 3

W drodze zatrzymali się, widząc zanurzony w błocie samochód. Okazało się,  że podróżowali nim obcokrajowcy z tłumaczem Kozłowskim. Byli to pan Peterser i jego córka Karen. Oni także poszukiwali skarbu, w tym celu bowiem przyjechali do Polski.

Podczas gdy pan Tomasz pomagał nieznajomym wyciągnąć ich samochód  z błota, chłopcy pieszo udali się do Miłkokuku. Wtedy Karen użyła podstępu, aby pozbyć się rywala. Udała, że ktoś ich śledzi, chcąc odwrócić jego uwagę. Wówczas  podróżujący z nią mężczyźni wypuścili powietrze z kół samochodu pana Tomasza i udali się do Miłkokuku. Karen przyznała się, że będzie rywalką pana Samochodzika w poszukiwaniach.

Rozdział 4

Pan Tomasz musiał napompować koła samochodu. Wtedy Karen opowiedziała mu o zdobyciu dokumentu z informacjami o ukrytym skarbie. Zaproponowała,  aby wspólnie rozpoczęli poszukiwania, ale pan Tomasz się nie zgodził. Gdy przyjechał do Miłkokuku, okazało się, że chętnych do znalezienia skarbu jest wielu i wszyscy przybyli do nauczyciela w sprawie tajnego dokumentu. Ten jednak wyjechał na wycieczkę.