Charakterystyka Łucji Pevensie

 Charakterystyka Łucji

Jedną z głównych bohaterek powieści ,, Lew, czarownica i stara szafa ’’ Clivea Staplesa Lewisa była Łucja Pevensie. Dziewczynka była najmłodsza z czworga rodzeństwa, które pojawiło się w domu Profesora. Nazywana była przez Zuzannę zdrobniale Łusia.

Dzięki swojej ciekawości i odwadze odkryła tajemne przejście przez szafę do Narnii. Łucja miała miłe usposobienie, dlatego tak szybko zaprzyjaźniła się z faunem Tumnusem. Dziewczynka była bardzo dobrze wychowana, dlatego  potrafiła grzecznie odmówić. Na przykład przeprosiła fauna, gdy już zrobiło się późno i musiała przerwać jego grę na flecie, aby wrócić do domu. Oczywiście umiała też szybko wybaczać. Nie gniewała się na Tumnusa, gdy dowiedziała się ,że specjalnie zwabił ja na podwieczorek z zamieram oddania jej w ręce Białej Czarownicy.

Łucję wyróżniał dobry charakter, nie potrafiła kłamać.  Gdy rodzeństwo nie uwierzyło w jej wizytę w Narnii, dalej upierała się przy swojej historii o spotkaniu z Tumnusem. Jako prostolinijna dziewczynka i wiedziała, że w rzeczywistości to ona ma rację. Pewność, z jaką inni uznawali jej opowieść za kłamstwo sprawiała jej wielką przykrość. Łucja reagowała na krzywdę innych, dlatego postanowiła pomóc Tumnusowi, gdy aresztowała go   Biała Czarownica.

Dzięki swojej odwadze stawiła czoło złej królowej, pomogła rodzeństwu i Aslanowi w jej pokonaniu. Otrzymała w darze od Świętego Mikołaja lek zrobiony z soku jednego z Ognistych Kwiatów, które rosły w Górach Słońca. kilka kropel z tej buteleczki sprawiało, że rana znikała. Dzięki lekowi uratowała życie Edmundowi i wielu stworzeniom rannym po bitwie z Białą Czarownicą.

Łucja stała się jedną z władczyń Narnii, zasiadła na tronie w zamku w Ker-Paravel. Jako dorosła królowa Łucja pozostała wciąż tak samo żywa i złotowłosa, a wszyscy książęta z państw ościennych pragnęli, aby została ich królową. Jej własny lud nazywał ją królową Łucją Mężną.

Myślę, że Łucja to pozytywna bohaterka, podziwiam jej odwagę, która pomogły jej zwyciężyć Białą Czarownicą. Jej dobroć oraz wrażliwość sprawiły, że można brać z niej przykład.