Charakterystyka Kurtza

Charakterystyka Kurtza.

Poznajemy Kurtza dzięki relacjom Marlowa.

Fabrykant cegły na stacji centralnej przedstawia Kurtza jako kierownika stacji w głębi kraju, który wyróżnia się wśród innych agnetów najlepszymi wynikami w zdobywaniu  i handlu  kością słoniową.  Kurtz od roku przebywa sam wśród dżungli z tubylcami, nie ma wiadomości, co z nim się dzieje. Marlowa otrzymał zadanie odszukania agenta, który prawdopodobie jest chory. Od roku nie było wiadomości od Kurtza.

Współpracownicy Kurtza : dyrektor spółki i jej przedstawiciele – agenci marzą o pozbyciu się Kurtza, ponieważ zagraża ich interesom. Dowodem mogą być trudności z naprawą statku, które musi przezwyciężyć Marlow.

Marlow zaintrygowany postacią Kurtza zbierając informacje o nim, dowiedział się, że jest poetą, malarzem i dziennikarzem.Marlow stworzył obraz Kurtza wyidealizowany, postrzegał go jako : przedsiębiorczego filantropa, pracowitego, odważnego i marzył o poznaniu go osobiście.

Dokładnych informacji o Kurtzu udzielił mu rozyjski marynarz, który opiekował się nim do kilka miesięcy . Był zafascynowany Kurtzem, jego osobą, zniewolony przez jego idee oraz osobowość. Od niego Marlow dowiaduje się prawdy o Kurtzu, który używał broni do wymuszania dosatw kości słoniowej, stał na czele prywatnej armii złożonej z tubylców jednego z plemion, która służyła mu do załatwienia prywatnych interesów i w konsekwencji niszczenia kraju. Najeżdżał kolejne wioski tubylców, a buntowników okrutnie mordował, nabijając ich głowy na pal. Marlow, gdy przypłynął do wioski, w której mieszkał Kurtz,  z przerażeniem zobaczył pale z głowami zabitych tubylców okalające jego siedzibę. Wzbudziło to przerażenia w kapitanie. Rosjanin wyjaśnił Marlowowi, że tubylcy traktują Kurtza jako bóstwo, nie chcą,  zbliżają się do niego na kolanach, jest głównym uczestnikiem obrzędów. Ma afrykanską kochankę.

Marlow poznaje Kurtza, gdy przypływa do jego stacji, widzie schorowanego, śmiertelnie chorego  i wychudzonego człowieka, który chociaż niesiony na noszach panuje nad tłumem.

Przed śmiercią zwierza się Marlowowi ze swoich przemyśleń, okazuje się, że kieruje nim tylko żadza władzy i bogactwa. Jest zachwycony władzą jaką posiada, ,, może to zrobić i na co ma ochotę i nic na świecie nie może mu przeszkodzić w zabiciu kogo mu się żywnie podoba ''.

Podoba mu się, że jest ubóstwiany przez tubylców. Ma niezwykły dar przemawiania, co zjednuje mu słuchaczy, Marlow także podziwia jego sposób mówienia. Kurtz odrzucił cały system wartości, w których został wychowany skupił się na sobie, na swoich pragnieniach i potrzebach.

Gdy umiera, ciągle opowiada o sprawiedliwości, o szerzeniu postępu i wiary wsród tubylców. W wierzy w słuszność swojego postępowania, okłamuje sam siebie i Marlowa. Jego słowa wydają się pustymi sloganami propagandowymi. Przykładem jego zakłamania może być raport dla Międzynarodowego towarzystwa Tępienia Dzikich Obyczajów, który daje Marlowowi z prośbą o przechowanie. Zapomniał, że na marginesie raportu napisał ,, Wybić całe bydło! '', które pokazuje, co naprawdę sądzi o tubylcach.

Marlow podsumowując postępowanie Kurtza stwierdził :,, Przebywał w nieprzeniknionej ciemności '', który uważał, że ostatnie słowa Kurtza przed śmiercią ,, Ohyda! Ohyda ! '' stanowią komentarz do życia Kurtza i być może przyznanie się do winy.

Kurt to postać symboliczna – usobienie ciemności – symbol ciemności. Jest symbolicznym usoobieniem tyrana, dyktatora, który wykorzystuje władzą i nadaje sobie prawo i decydowaniu o ludzkim  życiu czy śmierci. Nie liczy się z żadnymi prawami moralnymi czy społecznymi. Oszukuje sam siebie u niewoli innych , wykorzystując do tego dar przemawiania oraz propgadowe slogany. W rzeczywistośi reprezentuje bezwzględność i okrucieństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.