Ślady antyku w świecie współczesnym.

Ślady antyku w świecie współczesnym.

Dorobek starożytności klasycznej stanowił przez wieki punkt odnieisenia dla europejskich twórców i filozofów.

W starożytności rozwinęły się architektura i sztuka, których dokonania uznano za wzór doskonałości. Wsółczesnym rzeżbiarzem, który odwołuje się do kultury antycznej jest rzeźbiarz Igor Mitoraj. Monumentalne dzieła artysty ukazują piękno i nietrwałość ludzkiego ciała. Jako materiał często stosuje biały marmur z kamieniołomów we włoskiej Carrarze, z tego źródła korzystał  między innymi Michał Anioł.

W antyku ukształtowalo sie wówczas uprawiancyh współcześnie gatunków literackich, powstał teatr, określono zasady dyscyplin sportowych, wymyślono igrzyska olimpijskie.

Niemal cała europejska filozofia wyrasta z greckiej tradcyji, a współczesne systamy prawne są wzorowane na prawie rzymskim.
W literaturze współczesnej można dostrzec toposy antyczne, sięga ona często do wątków i motywów biblijnych. Przykładem jest Ulisses Jamesa Joyce' a  czy twórczość Zbigniewa Herberta.Zbigniew Herbert poeta, dramaturg i eseista był zaafascynowany antyczną Grecją, w swoich utworach często odwoływał się do tradycji śródziemnomorskiej.Świadectwem tych zainteresowań śą zbiory esejów : ,, Barbarzyńca w ogrodzie ''  i ,, Labirynt nad morzem ''.

Muzyka współczesna popularna, jak i poważna sięga do topiki antycznej na przykład balet Orfeusz Igora Strawińskiego, piosenki Kreon zespołu Maanam, Penelopa Georgesa Brassensa.