Marcin Kozera charakterystyka

          Marcin Kozera byłkilkunastoletnim Polakiem, który urodził się w Anglii. Ponieważ w dzieciństwie stracił matkę, wychowywał go ojciec.

          Chłopiec nie znał ojczystego języka, więc został zapisany do polskiej szkoły, aby nauczyć mówić i pisać w języku swych przodków. Ojcu Marcina bardzo zależało na tym, by syn  wyrósł prawdziwego Polaka. Ten jednak uważał się za Anglika i często to podkreślał (np. podczas spaceru z Krysią).

              Początkowo nie czuł żadnej więzi z ojczystym krajem. Nie chciał chodzić do polskiej szkoły,  buntował się przeciwko decyzji ojca. Nieznajomość rodzimego języka utrudniała  mu porozumiewanie się z innymi uczniami. W szkole czuł się źle i  słabo się uczył. Z czasem jednak zdobył zaufanie i szacunek rówieśników dzięki temu, że wyróżniał się odwagą, opiekuńczością  oraz szlachetnością.

            Przełomowym momentem w życiu Marcina był występ w przedstawieniu jasełek, w których grał rolę polskiego żołnierza. Uświadomił sobie wówczas, że jest Polakiem. Zrozumiał,  iż powinien być odpowiedzialny za swój kraj, znajdujący się pod zaborami. Zapragnął uczyć się ojczystej mowy. Stał się patriotą, a jego marzeniem był wyjazd do Polski.