Charakterystyka Milczuchy

Charakterystyka Milczuchy

       Milczucha to główna bohaterka powieści Aleksandra Minkowskiego Dolina Światła. To nastoletnia dziewczyna, która wychowywała się w domu dziecka.
Dziewczyna jest Cyganką, wyróżnia ją śniada cera, piękne, długie rzęsy, szczupła sylwetka oraz ciemne włosy. Największą ozdobą twarzy były ogromne oczy ,,kolory miodu ‘’.
Milczucha nie może pogodzić się z niesprawiedliwymi rządami Rady Trzech, jednak nie ma odwagi im się przeciwstawić. Bała się kary za nieposłuszeństwo, czyli zakazu spotkań z doktorem Jaelem. Sumiennie wykonuje wyznaczone przez radę dyżury, chociaż nie lubi roznoszenia talerzy z zupą, którą zawsze rozlewa.
       Po przybyciu do sanatorium nawiązuje więź emocjonalną z doktorem Jeaelm, który staje się nie tylko jej lekarzem, ale też powiernikiem sekretów. Bardzo lubi sesje z doktorem, stają się one pretekstem do spotkań z nim. Szczególne przywiązanie do lekarza wynika z nadziei, jaką w niej wzbudził. Zdradził jej, że jego córka zaginęła, gdy była dzieckiem, Milczucha nabrała przekonania, że to ona jest zaginionym dzieckiem Jaela. Nie ma świadomości, że rozważania na temat córki, to tylko element terapii doktora, który próbuje w ten sposób nawiązać nić porozumienia z pacjentkami.

        Milczucha jest niezwykle wrażliwa, nie potrafi pogodzić się z prawdą o swoich pochodzeniu i ucieka z sanatorium. Dziewczyna czuje się samotna, porzucona oraz niekochana. Szuka miłości i akceptacji, udaję się jej nawiązać przyjaźń z Marcelem. Dzięki miłości do chłopca nareszcie czuje się szczęśliwa. To dzięki Marcelowi nie dowiaduje się kim byli jej prawdziwi rodzice.