Czy warto kierować się w życiu potęgą rozumu i silnej woli?

Czy warto kierować się w życiu potęgą rozumu i silnej woli ? Odwołaj się w swojej pracy do wybranych utworów literackich.

Silna wolna i ptęga rozmu to dwie siły, które sprawiają, że człowiek może osiągnąć każdy cel, jaki zapragnie. Każdy marzy i snuje ambitne plany, jednak nie zawsze udaje się je zrealizować. Potrzebna jest do tego determinacja, którz pomoże pokonać wszelkie przeszkody, ale też rozum, który podpowie jak poradzić sobie z problemami. Myślę, że warto kierować się w życiu potęgą rozumu i silnej woli, aby spróbować osiągnąć zamierzone cele, aby  być spełnionym i szczęśliwym.

Marzenia i pragnienia, jakie towarzyszą człowiekowi są różne, zależą od doświadczeń, a także stylu życia. Marzeniem starego kubańskiego rybaka było przerwanie osiemdziesięciodniowej złej passy i złowienie wielkiej ryby – marlina. ,, Był starym człowiekiem, który łowił ryby w Golfstromie pływając samotnie łodzią  '' tak opisuje głównego bohatera opowiadania  ,, Stary człowiek i morze  '' Ernest Hemingway . Biedny kubański rybak udowodonił, że posiada silną wolę. Uchodził w wiosce za świetnego rybaka, sam twierdził, że urodził się do tego. Pragnął przekonać sam siebie i wątpiących w jego umiejętności mieszkańców wioski, że potrafi złowić wilką rybę. Udowodnił, że potrafi dzięki rozumowi zmierzyć się z morskim żywiołem i poradzić sobie ze sprytnym marlinem. Tak manewruje łodzią i utrzymuje się na wodzie, że wydaje się, że jest częścią morskiej fauny. Santiago uważał, że człowiek nie jest stworzony do klęski, dlatego z uporem walczy z rybą oraz morskim żywiołem, pokonuje własne słabości i dopływa z rybą do portu. Wygrywa pojedynek sam ze soba, ze swoimi słabościami. Myślę, że Santiago w swoim dążeniu do celu połączył potęgę rozumu i silnej woli.

Bohaterem epopei ,, Odyseja '' Homera jest król Itaki Odyseusz, który po zwycięstwi pod Troją przez dwadzieścia lat próbował wrócić do ojczyzny. Odys w czasie swoich podróży wykazuje się olbrzymim, rozumem, przenikliwością i sprytem, dzięki temy udaje się mu uratować życie i pokonac trudności. Uciekając przez skazującym go na tułaczkę Posejdonem, wie, że musi przeciwstawić się olbrzymiej sile, ale nie poddaje się.  Przez dziesięć lat wędruje, na poczatku trafia do kraju Lotofagów, potem odwiedza wyspę Cyklopów, spotyka boga wiatrów Eola, poznaje czarodziejkę Kirke, udaje mu sie przepłynąć obok wyspu Syren i zmierzyć się z potworami morskimi Skyllą i Charybdą. Wyróżnia go silna wola, odwaga i motwująca tęsknota za żoną Penelopą oraz synem Telemachem. Ma świadomość, że nie może poddać się, zwątpić, ta determinacją zostaje nagrodzona i Odyseusz wraca do Itaki. Myślę, że zasługuje na podziw i uznanie.

Uważam, że należy walczyć z przeciwnościami losu, aby zrealizować swoje pasję i marzenia. Często droga, którą wybierami nie jest prosta i przepełniona trudnościami, ale dzięki rozumowi i silnej woli można osiągnąć wiele. Z całą pewnością szacunek dla samego siebie za podjęcie próby zrealizowania marzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.