Napisz pierwszy akapit pracy na temat – Edyp – bohater tragiczny.

Napisz pierwszy akapit pracy na temat podany w poprzednim zadaniu. W swych tekście posłuż się terminem ,, ironia tragiczna ” ( zwróć uwagę, że w tym samym sensie Humphrey D.F. Kitto używa terminu ,, ironia dramatyczna ”.

Edyp -bohater tragiczny.

Główny bohater tragedii Sofoklesa stoczył zakończoną klęską walkę z nieuchronnym przeznaczeniem. Fatum ciążące nad Edypem sprawia, że jest on bohaterem tragicznym.
Edyp nie od razu podaje się wyrokom Apoliina, jako człowiek czynu, pewny siebie nie zamierza czekać biernie na wypełnienie się przeznaczenia. Przeciwnie postanawia uniknąć wyroków bogów i opuszcza Koryny. Wtedy nie jest świadomy, że Polibos i Merope nie są jego prawdziwymi rodzicami. Wyruszając w podróż jest przekonany, że nie zabije własnego ojca oraz nie skaże się kazirodczym związkiem z własną matką. Edyp nie jest świadomy, że opuszczając Korynt zapoczątkował katastroficzny zbieg zdarzeń, który doprowadził do zabójstwa Lajosa. Przyszły król Teb nie jest świadomy zbrodni, którą uczynił. Jako bohater tragiczny będzie jeszcze wiele lat żył i rządził Tebami nieświadomy swoich haniebnych uczynków.
Ironia losu sprawiła, że uciekając przed przeznaczeniem Edyp przyczynił się do jej wypełnienia.
Wina tragiczna polega na pełnej pychy postawie Edypa, który ośmielił się przeciwstawić przeznaczeniu i podjął próbę zmiany swojego losu. Obraził w ten sposób bogów, nie zamierzał z pokorą podporządkować się ich wyrokom.Zawinił charakter Edypa, stanowczy, pewny siebie odważny, mając takie cechy osobowości nie mógł bezczynnie czekać na wypełnienie się okrutnej przepowiedni.

One thought on “Napisz pierwszy akapit pracy na temat – Edyp – bohater tragiczny.”

  1. spis firm pisze:

    Całkiem fajny design:) Pozdrawiam serdecznie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.