Napisz charakterystykę bohatera literackiego, który Twoim zdaniem wykazał się odwagą.

Napisz charakterystykę bohatera literackiego, który Twoim zdaniem wykazał się odwagą.

Głównym bohaterem opowiadania ,, Stary człowiek i morze ‘’ jest stary rybak Santiago. Santiago jest barwnym bohaterem pełnym kontrastów, pełnym cech, które budzą szacunek. Najważniejszą z nich jest odwaga, dzięki której wyznaczał ambitne, trudne do realizacji cele w życiu, ale też pozwalająca mu je zdobywać i pokonywać trudności. Santiago nie zna uczucia strachu przed nieznanym, bólem, cierpieniem, rozczarowaniem. Wyznacza cel i stara się go zrealizować.

Na jego ,, stary ‘’ wygląd zewnętrzny wpłynęła ciężka prac, ,, ramiona miał wciąż jeszcze silne, choć bardzo stare ‘’, gdy zamykał oczy wydawało się, że w jego twarzy nie ma życia. Był bardzo silny, jak na swój wiek, chociaż obserwujemy w opowiadaniu chwile, w których jest słaby i zmęczony. Wśród rybaków wyróżniał się doskonałym wzrokiem.

Przeszłość odważnego rybaka jest niezwykła. Jako młodzieniec wiele podróżował , był ciekawy świata. Życie podróżnika z całą pewnością wymaga odwagi, aby umieć stawiać czoło nieznanym niebezpieczeństwom. Wspomnienia Santiago przenoszą czytelnika na pokład statku rejsowego, który pływał wzdłuż wybrzeży Afryki. Niezwykłej odwagi w starciu z przeciwnikiem, ale też własnymi słabościami był bar w Casablance, gdzie młody Santiago przed dwa zmagał się na rękę z Murzynem słynącym z siły.

Jako stary rybak musiał jednak pokonywać wiele trudności, jedną z nich była próba zmierzenia się pechem, przez który nie mógł złowić przez czterdzieści dni żadnej ryby. Mieszkańcy wioski zaczęli nazywać go salao, czyli pechowiec.
Santiago był odważny, ponieważ wypłynął sam łowić ryby, a gdy złowił upragnionego marlina, nie przestraszył się rekinom. Odważnie przeciwstawił się siłom natury, chociaż miał świadomość, że to silniejszy przeciwnik. Nie bał się sam holować złowiona rybę, w chwilach zwątpienia przypominał sobie lata, gdy razem ze swoim przyjacielem Manolinem łowili duże ryby. Nie wypuszczał linki holującej wielkiego marlina, odważnie przeciwstawiał się przeciwnościom losu, nie uciekał przez trudnościami, ale starał się je pokonać.

Myślę, że Santiago to bardzo odważny człowiek, który swoim postępowaniem udowodnił, że odwaga może mieć różne oblicza. Jest to odwaga samotnej walki z naturą, silniejszym przeciwnikiem, odwaga kolejnej próby łowienia ryb, mając świadomość swojego pecha, ale też odwaga udowodnienia przed samym sobą, jak doskonałym jest rybakiem. Santiago nie ucieka przez wyzwaniami, jakie przed nim stawia los, ale je pokonuje.