W dłuższej wypowiedzi pisemnej rozważ słowa znanej autorki książek dla młodzieży – Małgorzaty Musierowicz ,, Nie uważam, by człowiek, który nie czyta, był gorszym człowiekiem.

W dłuższej wypowiedzi pisemnej rozważ słowa znanej autorki książek dla młodzieży Małgorzaty Musierowiecz ,, Nie uważam, by człowiek, który nie czyta, był gorszym człowiekiem. Na pewno jest jednak człowiekiem o  coś uboższym ''.

Zgadzam się ze stwierdzeniem Małgorzaty Musierowicz, że nie można traktować inych ludzi jako gorszych, dlatego, że nie czytają. Z całą pewnością jednak dużo tracą  : są ubożsi o wiele cenych emocji, przeżyć, mają mniejszą wiedzę o świecie i mniejszą wrażliwość.

Doskonałym przykładem, jak silne emocje budzi czytanie książek jest główny bohater noweli ,, Latarnik '' Henryka Siekiewicza. Skwiński, polski żołnierz i patriota, który w życiu wiele podróżował i wiele przeżył znalazał swój dom w Aspinwall. Praca latarnika była dla niego idealną posadą, miejscem, które stało się dla niego synonimem spokoju, kresu tułaczku, tam czuł się bezpiecznie. Latarnik  czytając poemat ,, Pan Tadeusz '' Adama Mickiewicza zupełnie stracil poczucie czasu, zapomniał o obowiązku zapalenia latarni i przyczynił się do robicia statku. Wspomnienie ojczyzny tak pięknie opisane poetyckimi słowami przez wieszcza sprawiło, że Skawiński wrócił wspomnieniami do Polski, czuł się wzruszony, szczęśliwy. Tak silne przeżycia były spowodowane czytaniem poematu, którego wersy niosły ze sobą wizję porzyconej przez tułacza ojczyzny. Myślę, że słowa mają olbrzymią moc, mogą wzbudzić różne uczucia : szczęścia, nostalgii, smutku, wzruszenia.

Myślę, że książki są cennym źródłem wiedzy, pomagają cofnąć się w wstecz i poznać tajniki historii. Z całą pewnością czytając dzieła Henryka Sienkiewicza ,, Krzyżacy '' możemu poznać najważniejsze wydarzenia historyczne w XV wieku. Przybliżyć sobie sylwetki wspaniałego władcy Władysława Jagiełły, ale też poznać niebezpieczeństwo, jakie wiązało się z Zakonem Krzyżackim. Uważam, że wiedza historyczna zdobyta dzięki czytaniu powieści historycznych szybciej jest zapamiętana.

Myślę, że książki są skarbnicą wiedzy o wartościach. Śledząc zachowania bohaterów możmy nauczyć się, że trzeba cenić takie wartości, jak rodzina, przyjaźń, dobro, uczciwość. Bohaterowie książek dokonując wyborów życiowych stają sie dla nas drogowskazem, nie musimy uczyć się na własnych błędach, wystarczy, że prześledzimy porażki bohaterów literackich. Uważam, że książki wskazują o co warto w życiu walczyć, co jest cenne. Dzięki tej wiedzy stajemy się bogatsi o tę wiedzę i madrość życiową osiągniętą nie osobiście, ale poprzez losy bohaterów literakich.

Moim zdaniem Małgorzata Musierowicz miała rację, twierdząć, że człowiek, który nie czyta jest uboższy. Myślę, że czytanie wzbogaca, rozwiją intelekutalnie, a nawet wskauzje, jak należy postępować w życiu.