Charakterystyka Ada Rudzka

Charakterystyka Ady Rudzkiej

Bohaterką powieści ,, Spotkanie nad morzem ’’ Jadwigi Korczakowskiej jest Ada Rudzka, przyjaciółka pani Gawlikówny, mamy Danusi. Z wykształcenia była lekarzem stomatologiem. Ada Rudzka jest na co dzień zajęta pracą, rano wyjeżdżała do Ośrodka Zdrowia, a po południu przyjmowała pacjentów u siebie w domu. Była wysoką brunetką, której powagi dodawał biały fartuch lekarski.

Mąż pani Rudzkiej zginął w powstaniu warszawskim, a córeczka umarła na dyfteryt. Pani Rudzka czuła się samotna, dlatego cieszyła się z wizyty Danusi. Starała się zapewnić jej najlepsze warunki, traktowała ją jak swoją córkę. Zawsze znajdowała czas na rozmowę. Mówiła dużo i z pośpiechem, ale zawsze odnosiła się z szacunkiem do swojej gosposi Franciszki.

Mieszkała w małym ,, śmiesznym domku o różowych ścianach, zielonym dachu, czarnym kominie i żółtych drzwiach.’’ Willa pani Rudzkie nazywała się Pisanka, dlatego że była cała kolorowa, były w niej trzy pokoje, kuchnia a od frontu mały hall i ganek.

Pani Ada ma miłe usposobienie, chciałaby aby wszyscy byli zadowolenie. Dlatego ignorowała uwagi pani Łucji , swojej teściowej. Bardzo lubiła zwierzęta, ulubionym zwierzątkiem pani Rudzkiej był pies ratlerek, który wabił się Smok. Łucja w czasie swojej wizyty robiła wymówki Adzie, że rozpieszcza psa. Gdy Smok hałasowała podczas gry na puzonie Artura  Ada starała się wziąć w obronę psa i uchronić przed gniewem Łucji. Ada chorowała na serce, ale nigdy nie mówi o swoich zamartwieniach, zawsze była pogodna i miła. Była wrażliwa na cierpienie innych dlatego zainteresowała się losem Elzy, starała się, aby dziewczynka podjęła leczenie i odzyskała wzrok.

Moim zdaniem Ada Rudzka to pozytywna bohaterka pełna zalet. Swoim postępowaniem budzi podziw i uznanie.