Napisz list do znanej Ci lub fikcyjnej osoby przebywającej na emigracji.

aNapisz list do znanej  Ci lub fikcyjnej osoby przebywającej na emigracji.

List do Leszka Kołakowskiego – filozof, eseista, publicysta i prozaik

Szanowny Profesorze !

          Od wielu lat nie mieszka Pan w Polsce. Podróżował Pan po Europie, mieszkał w Paryżu, a ostatecznie związal Pan swoją drogę życiową i karierę z Anglią.

          Jest Pan wielkim autorytetem moralnym, próbuje Pan odpowiedzieć na najtrudniejsze pytania dotyczące życia, szczęścia, świata i historii. Swoją wiedzą dzielił się Pan ze słuchaczami na Uniwersytecie Oksfordzkim, gdzie a  w latach 1972–1991 był wykładowcą.  Po przejściu na emeryturę przyznano Panu  tytuł Honorary Member of StaffInna kultura, historia, religia wymaga dużej odwagi. Czy życie na emigracji wymaga wyrzeczeń ? Czy można być szczęśliwym z dala od ojczyzny ? Myślę, że emigracja wiąże się  z wielką tęsknotą za krajem.  Czy myślał Pan o powrocie do ojczyzny  z powodu tęsknoty  za Polską ?

      Od czasu Pana emigracji wiele zmieniło się w Polsce. W 2004 roku Polska została czlonkiem Unii Europejskiej, wielu Polaków wyemigrowało za granicę. Polacy mogą podróżować po całej Europie, studiować na uczelniach europejskich, pracować za granicą. Czy uważa Pan, że młode pokolenie Polaków zmieniło się z tego powodu ? Czy Polacy stali się bardziej otwarci  na inne kultury, odważni, światowi ?

     Szanowny Panie Profesorze proszę o odpowiedz na moje pytania, mam nadzieją, że dzieląc się  swoją mądrością ułatwi Pan podjęcie decyzji o emigracji.

                                                                                                                                                        Z poważaniem

                                                                                                                       Karolina Kowalska uczennica II klasy gimnazjum