Młody arystokrata streszczenie

Młody arystokrata

Sherlock Holmes otrzymał list z prośbą o pomoc w rozwiązniu sprawy od Lorda Roberta Walsinghama de Vere St Simon drugiego księcia Balmoral, mającego 41 lat. W czasie wesela zniknęła panna młoda. Po otrzymaniu listu doktor Watson i Holmes szukali informacji na jego temat w gazetach i dowiedzili się, że St Simon postanowił ożenic się z piękna panną Hatty Doran. Pochodziła z bardzo zamożnej rodziny, jej majątek bardzo pomógłby rodzinie lorda, ponieważ on sam miał tylko małą posiadłość Birchmoor, a od kilku lat utrzymywał się z wyprzedawanych obrazów.

Ślub pary odbył się w kościele św. Jerzego na Hanover Square, a podczas śniadania weselnego panna młoda zniknęła.Po cermonii goście udali się do domu pana Aloysiusa Dorana w Lancaster Gate, gdzie przygotowano śniadanie. Tam doszło do przykrego incydentu, ponieważ była ukochana lorda próbowała wedrzeć się do domu weselnego. Została wyrzucona przez kamerdynera. Panna młoda w czasie uroczystości źle sie poczuła, poszła do pokoju po kapleusz i płaszcz, a potem opuściła dom. Gdy nie wróciła powiadomiono policję, o jej zaginięciu, młoda dama Flora Millar, która wcześniej została wyrzucona przez kamerydynera została aresztowana. Panna Flora Millar była kiedyś tancerką w Allegro i znajomą pana młodego. Takie informacje o zniknięciu Hatty Doran detektyw z doktorem przeczytali w gazecie.

Kilka minut przed 16.00 pojawił się lord St Simon. Dodał, że poznał swoją żonę rok temu w San Francisco, a jej ojciec był najbogatszym czlowiekiem na Pacyfiku. Zdobyła majątek dzięki kopalniom, a potem zainwestował złoto i stał się boagczem.

Przed ślubem narzeczona była szczęśliwa, jednak w czasie ceremonii opuściła bukiet, gdy razem z narzeczonym szli do zakrystii. Nieznajomy dżentelmen podał jej bukiet, w drodze do domu była bardzo zdenerwowana. Następnie rozmawiała ze służącą Alicją i wyszła z domu. Później widziano ją w Hyde Parku w towarzystwie Flory Millar. Lord St Simon przyznał, że z Florą łączyła go długoeltnia znajomość, dziewczyna pisała też do niego listy z groźbami, gdy dowiedziała się, że zamierza ożenić się. Inspektor Lestrade ze Scotland Yardu uznał, że Flora zwabiła żonę lorda w  jakąś straszną pułapkę. Sherlock Holmes podczas wizyty i rozmowy z lordem już rozwiązał sprawę. Musiał jednak dowiedzieć się, gdzie obecnie znajduje się Hatty Doran.

Lors St Simon nie uwierzył Holmesowi w rozwiązanie sprawy i niezadowolony wyszedł z jego mieszkania przy Baker Street.

Po chwili pojawił się w nim inspektor Lastrade, który był załamany, ponieważ nie uwmiał rozwiązać tej sprawy. Kazał nawet szukać ciała Hatty Doran w sztucznym jeziorze Serpentine  znajdującym się w Hyde Parku w Londynie. Inspektor nalazł przy brzegu pantofle, wieniec i  suknię panny mlodej, w której kieszonce znajdował się liścik  z propozycją spotkania. Holmes odwrócił list, który był napisany na rachunku hotelowym. Detektyw ucieszył się z tej informacji i wyszedł. Po chwili do jego mieszkania restaurator przyniósł dania na kolację. Watson domyślił się, na kolacji pojawią się goście, ponieważ stół został nakryty na pięć osób.

Potem pojawił się pierwszy gość lord Si Simon, potem  jego  poszukiwana żona Hatty Doran z tajemniczym dżentelmenem, których Holmes przedstawiał jako panią i pana Francis Hay Moulton. Lord był zdziwiony, Hatty Doran wyjaśniła, że towarzyszący mężczyzna to jej ukochany Frank. Poznali się w 1884 roku w obozie McQuire, gdzie jej ojciec szukał złota. Zaręczyła się z Frankiem. Potem jej ojciec stał się bogaty, gdy znalazł złoto. Na działce Franka nie było złota, więc ojciec nie chciał wyrazić zgody na ślub córki z ubogim poszukiwaczem złota. Wywiózł córkę do San Francisco, gdzie Hatty i Frank spotykali się w tajemnicy przed ojcem. Potem Frank wyjechał, aby zdobyć majątek. Przed wyjazdem zakochani wzięli cichy ślub.

Niestety kilka dni później  dziewczyna przeczytała wiadomość, że Frank zginął zabity przez Indian. Dziewczyna przez rok cierpiała po stracie ukochanego, a potem poznała lorda Si Simona i zaręczyła się. W kościele  w czasie uroczystości ślubnych zuważyła Franka, który wręczył jej liścik z prośbą o spotkanie. Wtedy dziewczyna uciekła z pokoju i spotkała się ze swoim mężem Frankiem. Okazało się, że został wzięty do niewoli przez Indian, a później odszukał ukochaną.

Hatty Doran wstydziła się wyznać prawdę lordowi, więc Frank wrzucił jej suknię ślubną do jeziora pozorując utonięcie. Młodzi mieli zamiar wyjechać do Paryża, jednak Holmes odnalazł ich dzięki rachunkowi z hoteu  i przekonał, że powinni wyznać prawdę.

Lord Si Simon wybaczył Hatty Doran. Młodzi opuścili mieszkanie Holmesa zadowoleni, że udało im się wyjasnić sprawę.