Scharakteryzuj Marlowa. Jak wpłynęły na niego podróż w głąb Afryki i spotkanie z Kurtzem.

Scharakteryzuj Marlowa. Jak wpłynąła na niego podróż w głąb Afryki i spotkanie z Kutzem.

Podróż w głąb Afryki zmieniła poglądy Marlowa, wrócił rozczarowany. Uczestniczył w kolejnych etapach podróży : była to podróż do Konga, stacji spółki, piesza wędrówka, stacja centralna. W czasie kolejnych etapów podróży Marlow uświadamia sobie kontrast miedzy zakłamaniem kolonizatorów, a rzeczywistością pełną zła. Dostrzega siłę oraz koloryt  tubylców oraz nieudolność, marnotrastwo i okrucieństwo białych kolonizatorów. Szokujace jest dla Marlowa dostrzeżenie konsekwencji działań kolonizatorów dla rdzennej ludności.

Bohater jest zaangażowany emocjonalnie, zuważa w Murzynach takich samych ludzi, jak on, jego zainteresowanie budzą : życie duchowe i wierzenia tubylców.  Nie jest zadowolony, że tak mało wie o mieszkańcach Kongo.

Kolonizatorzy, których poznaje to ludzie chciwi, którzy nie kierują się w swoim postępowaniu żadnym systemem wartości. Są okrutni i źli. Marlow jest przerażony i przypomina sobie ostrzeżenia doktora  przed zmianami psychicznymi zchodzącymi w ludziach pracujacych w Kongo. Ratuje go tylko myśl o spotkaniu z Kurtzem. Gdy jednak do niego dochodzi czuje się rozczarowany, dostrzega w nim egoizm, megalomanię i okrucieństwo.

Marlow wierzy w pozytywe wartości, dlatego przetrwał ekstremalne warunki w czasie podróży, ale też nie uległ pokusowm i zdobył ogromą wiedzę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.