Kordian streszczenie krótkie

Akt I
       Akt I utworu ukazuje bohatera (młodego poetę), który rozważa swoją sytuację egzystencjalną. Charakteryzuje on siebie jako człowieka przepełnionego doświadczeniem, myślą i wrażeniami. Brakuje mu idei, która nadałaby sens jego życiu. Kordian liczy sobie 15 lat, jego świadomość jest natomiast świadomością człowieka starego {puer senex). Toczy go nuda. Rozrywki, ale i głębszego przesłania, dostarcza Kordianowi stary sługa Grzegorz. Kordian postanawia w końcu wyruszyć w świat, uciec, między innymi, przed niespełnioną miłością do Laury. Akt 1 kończy nieudane samobójstwo Kordiana.

Akt II
       Akt II (z podtytułem Wędrowiec) zawiera dzieje wędrówki bohatera po Europie. Najpierw odwiedza on Londyn. W James Parku poznaje reguły rządzące społeczeństwem angielskim, rangę pieniądza. Podobne doświadczenie spotyka go we Włoszech, również miłość kobiety zależy od zamożności. Wizyta u papieża odsłania przed bohaterem związki religii i polityki. Watykan stoi po stronie Rosji, zapowiada wyklęcie buntujących się Polaków. Akt II kończy scena na Mont-Blanc. Zmagania bohatera z własnymi pragnieniami oraz słabościami kończą się uświadomieniem sobie idei zawartej w zdaniuPolska Winkelriedem narodów!". Chmura przenosi Kordiana do Warszawy.

Akt III
       Akt III (Spisek koronacyjny) rozpoczyna koronacja cara na króla Polski. W podziemiach kościoła Św. Jana spotykają się spiskowcy. Młodzi planują zamach na cara. Pragną ich powstrzymać – w imię polskiej tradycji – starzy (jest to jedno z miejsc dramatu, w którym dochodzą do głosu polskie mity narodowe). Głosowanie wypada na niekorzyść tych pierwszych. Kordian-podchorąży zapowiada wszakże zabicie cara (w trakcie warty przed jego sypialnią). Powstrzymują go jednak Strach i Imaginacja. Bohater pada zemdlony po walce z nimi. Zostaje uwięziony w szpitalu wariatów. Tu Doktor Szatan dowodzi mu bezsensowności podjętych wysiłków. Car pragnie śmierci Kordiana (podejrzewa, że za spiskiem stoi jego brat-książę Konstanty, który po zobaczeniu skoku Kordiana na koniu chce ocalić bohatera). Kordian spowiada się i żegna ze światem. Staje przed plutonem egzekucyjnym, adiutant wielkiego księcia pędzi z rozkazem uniewinniającym go. Dramat (jego I cz.) kończy się.

One thought on “Kordian streszczenie krótkie”

  1. W wolnym czasie z chęcią przeglądam tą stronkę!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.