Czy wiara pomaga w znoszeniu cierpienia ?

Czy wiara pomaga w znoszeniu cierpienia ? Zgromadź argumenty na poparcie swojego stanowiska.

Wiara z całą pewnością pomaga w znoszeniu cierpienia, dodaje siły oraz nadaje mu sens.
Cierpienie może przybrać różną postać, może wynikać ze straty osoby bliskiej, nieuleczalnej choroby czy oskarżenia o niepopełnione czyny. Oblicza cierpienia są różne, każdy człowiek może niepowodzeniu życiowemu nadać rangę problemu lub nazwać ją cierpieniem. Zawsze jednak uczucia związane z chorobą czy śmiercią muszą stać się niewyobrażalnym cierpieniem. Jak poradzić sobie z takimi trudnymi uczuciami ?
Wierzący mogą usprawiedliwiać pojawienie się cierpienia w ich życiu niepojętymi wyrokami boskimi. Podobnie jak Hiob zaufał Bogu, ludzie też nie starają się zrozumieć sensu cierpienia, jest to tajemnica nieprzenikniona dla człowieka, który możliwości pojmowania nie mogą równać z mądrością Boga. Jeżeli usprawiedliwimy pojawienie się cierpienia mądrością Boga, nadaje to sens bólowi związanemu ze śmiercią czy chorobą.
Wiara zakłada też nagrodę po śmierci w raju dla wszystkich, którzy cierpią na ziemi. Dlatego pierwsi chrześcijanie ginąc na stosach rzymskich oprawców umierali ze śpiewem i modlitwą na ustach, wierzyli, że po śmierci Bóg ich nagrodzi szczęściem wiecznym. Ich cierpienia są dowodem wiary i mądrości Boga.
Matka Teresa z Kalkuty pomagała cierpiącym, jednak zdawała sobie sprawę, że osoby, które same cierpiały potrafią zrozumieć ból innych. Człowiek, które nie doznał w życiu rozpaczy nie będzie umiał w pełni zrozumieć cierpienie innych, nie będzie potrafił pomóc. Cierpienie staje się zatem sposobem na zrozumienie innego człowieka.

One thought on “Czy wiara pomaga w znoszeniu cierpienia ?”

  1. Anonim pisze:

    dziwne jest pierwsze zdanie „Wiara z całą pewnością pomaga w znoszeniu cierpienia, dodaje siły oraz nadaje mu sens.” czemu nadaje sens? cierpieniu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.