Udowodnij, że w antyku bogów przedstawiano w sposób antropomorficzny.

Udowodnij, że w antyku bogów przedstawiano w sposób antropomorficzny.

Głównym źródłem wiedzy o  mitologii greckiej były eposy  Homera Iliada i Odyseja. To one wpłynęły utrwalenie się antropomorficznego wyobrażenia bogów. Antropomorfizacja polega na nadawaniu przedmiotom, zjawiskom, pojęciom  cech charakterystycznych dla człowieka lub przedstawionych w postaci ludzkiej.

Już bohaterowie Homera – bogowie posiadają nie tylko wyjątkowe moce, ale też typowo ludzkie uczucia oraz wady. Bogowie potrafią kochać, ale też nienawidzić. W imię miłości czy nienawiści zdolni są do typowo ludzkich zachować. Przykładem są bohaterowie Mitologii Jana Parandowiskiego. Uranos czuje rozczarowanie nieudanymi dziećmi, nie potrafi opanować gniewu i dlatego zrzuca dzieci do Tartaru. Wydawałoby się, że doskonali bogowie potrafią zachować spokój, opanować negatywne emocje, nie podejrzewamy, że potrafią odczuwać jak ludzie. Z kolei Kronos nie potrafi wybaczyć ojcu okrutnego zachowania, dlatego mści się na nim i okalecza go. W jego zachowaniu nie ma miejsca na litość czy przebaczenie, bezwględność zaskakuje, jest typowo ludzkim uczuciem. Ludzie wykazują często sie bezwlęgnością oraz okrucieństwem. )Okazuje sie, że bogowie podobnie odczuwają jak człowiek, ich uczucia są podobnie silnie.

Bogowie nie potrafia opanować negatywnych emocji, poza tym powodem ich nienawiści jest często zazdrość oraz ambicja. Bogowie podobie jak człowiek są bardzo ambitni i walczą o władzę. Dzeus walczy z Kronoses ponad dziesięć lat.