Podaj przykłady funkcjonowania motywu labiryntu w literaturze, filmie..

Podaj przykłady funkcjonowania motywu labiryntu w literaturze, filmie i sztukach plastycznych.
Literatura :

1.W mitologii Dedal jako genialny architekt projektuje labirynt w 2000 roku p.n.e, który stał się częścią pałacu w Knossos na Krecie. Został tam uwięziony potwór Minotaur- pól byk pół człowiek.Ateńczycy mieli obowiązek składania ofiar potworowi, składały się one z siedmiu pięknych dziewcząt oraz siedmiu młodzieńców. miasto zbuntowało sie i do wali z potworem wysłano Tezeusza. Pomogła mu zgładzić potwora córka Minosa, Ariadna, która zakochała się w Tezeusza. Za pomocą kłębka nici ułatwiła mu powrót z labiryntu po zgładzeniu potwora. W komnacie króla Krety Minosa znajdowały się topory ( labrysy ) mające służyć do obrony przed potworem, dlatego komnatę tę nazywani labyrinthos.
2. Franz Kafka ,, Proces ” w powieści zawarta jest wizja ludzkiego życia jako metafora labiryntu.

Sztuka :

1.Labirynt jest charakterystyczny dla sztuki greckiej i rzymskiej, malowidła przedstawiające labirynt znajdowaly się na wazach ozdobnych, mozaikach czy monetach.
2. Budowla ta była wykorzystywana w architekturze ( budowle faraonów oraz pałace władców Mezopotamii)
3. Ogrody Ludwika XIV, labirynty są tam tajemnicze i niebezpieczne, ponieważ nie wiadomo, co czeka nas na ich końcu.
4. Przykładem artysty, który wykorzystał labirynt w sztuce jest Jacek Yerka, polski malarz surrealista, zafascynowany jest fantastyką, obrazy mają postać marzenia sennego. Jest autorem obrazu ,, Wiosenny labirynt”, który powstał w 2005 roku, pokazane jest tam ludzkie życie, jako metafora labiryntu.

Film :
1. Labirynt fauna.
Główna bohaterka nie może pogodzić się z otaczającą ją okrutna rzeczywistością odkrywa labirynt i przenosi się do basniowego świata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.