Podaj przykłady funkcjonowania motywu labiryntu w literaturze, filmie..

  Podaj przykłady funkcjonowania motywu labiryntu w literaturze, filmie i sztukach plastycznych.
  Literatura :

  1.W mitologii Dedal jako genialny architekt projektuje labirynt w 2000 roku p.n.e, który stał się częścią pałacu w Knossos na Krecie. Został tam uwięziony potwór Minotaur- pól byk pół człowiek.Ateńczycy mieli obowiązek składania ofiar potworowi, składały się one z siedmiu pięknych dziewcząt oraz siedmiu młodzieńców. miasto zbuntowało sie i do wali z potworem wysłano Tezeusza. Pomogła mu zgładzić potwora córka Minosa, Ariadna, która zakochała się w Tezeusza. Za pomocą kłębka nici ułatwiła mu powrót z labiryntu po zgładzeniu potwora. W komnacie króla Krety Minosa znajdowały się topory ( labrysy ) mające służyć do obrony przed potworem, dlatego komnatę tę nazywani labyrinthos.
  2. Franz Kafka ,, Proces ” w powieści zawarta jest wizja ludzkiego życia jako metafora labiryntu.

  Sztuka :

  1.Labirynt jest charakterystyczny dla sztuki greckiej i rzymskiej, malowidła przedstawiające labirynt znajdowaly się na wazach ozdobnych, mozaikach czy monetach.
  2. Budowla ta była wykorzystywana w architekturze ( budowle faraonów oraz pałace władców Mezopotamii)
  3. Ogrody Ludwika XIV, labirynty są tam tajemnicze i niebezpieczne, ponieważ nie wiadomo, co czeka nas na ich końcu.
  4. Przykładem artysty, który wykorzystał labirynt w sztuce jest Jacek Yerka, polski malarz surrealista, zafascynowany jest fantastyką, obrazy mają postać marzenia sennego. Jest autorem obrazu ,, Wiosenny labirynt”, który powstał w 2005 roku, pokazane jest tam ludzkie życie, jako metafora labiryntu.

  Film :
  1. Labirynt fauna.
  Główna bohaterka nie może pogodzić się z otaczającą ją okrutna rzeczywistością odkrywa labirynt i przenosi się do basniowego świata.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.