Michael Ende biografia

Michael Ende biografia

     Michael Andreas Helmuth Ende   jest niemieckim pisarzem, urodzonym 12 listopada 1929 roku w Garmisch – Partenkirchen.   Pisarz w 1950 roku ukończył szkołę teatralną i pracował jako aktor, krytyk filmów w Monachium, scenarzysta i dyrektor teatru.

     Rok 1971, był dla Michaela Ende przełomowym,  wyjechał do Włoch, gdzie powstały jego najsłynniejsze powieści.  Za całokształt twórczości, pisarza nagradzano wieloma nagrodami. W 1981 roku otrzymał Międzynarodową  Nagrodę Literacką im. Janusza Korczaka, którą przyznała Międzynarodowa Unia na Rzecz Książki dla Młodzieży. W  1982 roku  nagrodzono go międzynarodową Nagrodą Lorenzo il Magnifico.

        Najpopularniejsze dwa utwory „ Momo ” oraz „ Nie kończąca się historia ” doczekały się ekranizacji filmowych.  Przygody  bohaterów powieści :  ,, Kuba Guzik '' i ,, Wunschpunsch '' stały się inspiracją do powstania filmów animowanych, które były emitowane na całym świecie.

Utwory Michaela Ende przetłumaczono na ponad czterdzieści języków. Pisarz zmarł 29 sierpnia 1995 roku w Fildestadt.

Utwory Michaela Ende,  skierowane są  przede wszystkim do dzieci i młodszej młodzieży:

Kuba Guzik i maszynista Łukasz (Jim Knopf und Lukas der Lokomotivführer, 1960

Kuba Guzik i Dzika Trzynastka (Jim Knopf und die wilde Dreizehn, 1962

Momo czyli osobliwa historia o złodziejach czasu i dziecku, które zwróciło ludziom skradziony im czas.(Momo oder Die seltsame Geschichte von den Zeit-Dieben und von dem Kind, das den Menschen die gestohlene Zeit zurückbrachte, 1973

Najbardziej znana z powieści  „Momo”, opowiada o dziewczynce, która zarazem jest tytułową postacią. Dziewczynka, pojawia się jakby znikąd, jednak szybko nawiązuje kontakty i znajduje sobie wiernych przyjaciół. Ponadto, Momo cechuje umiejętność wymyślania ciekawych zabaw, słuchania innych… dziewczynka po prostu cieszy się każdą chwilą życia. Jednak, w niespodziewany sposób, piękny, dziecięcy świat spotyka zagrożenie, które sprowadzają tajemniczy szarzy panowie mający zdolność do kradzieży ludzkim postaciom wolnego czasu i wszystkiego co sprawia im radość. Tylko tytułowa postać jest odporna na te „czary” i wraz z pomocą mistrza Hory oraz żółwicy Kasjopei może przywrócić planecie radość i uratować świat przed notoryczną szarością i rozpaczą.

Niekończąca się historia (Die unendliche Geschichte), 1979

Der Spiegel im Spiegel (1986)

Wunschpunsch albo szatanarchistorygenialkoholimpijski eliksir (Der satanarchäolügenialkohöllische Wunschpunsch, 1989

Tajny radca czarnej magii Belzebub Świrus i jego ciotka, forsiasta czarownica Tyrania Wampik, mają problemy : nie zrealizowali wymaganej ilości złych uczynków.  Winę za to ponoszą wyłącznie kot Murizio di Mauro i kruk Jakub Krakacz. Belzebub Świrus i Tyrania wymyślają wyrafinowany plan, aby zapisać na swojej liście złe uczynki. Czy uda się im zrealizować plan ?