Ciekawość – ułatwia czy utrudnia życie? Napisz rozprawkę, w której uzasadnisz swoje stanowisko. Argumenty zilustruj przykładami z literatury.

Ciekawość – ułatwia czy utrudnia życie?  Napisz rozprawkę, w której uzasadnisz swoje stanowisko. Argumenty zilustruj przykładami z literatury.

http://zagadkowagramatyka.pl

Ciekawość rozumiem jako cechę, która przyczynia się w dużym stopniu do rozwoju nauki, techniki, sztuki, medycyny, filozofii i innych dziedzin będących w kręgu zainteresowań człowieka. Ciekawość sprawia, że życie staje się ciekawe, pozbawione nudy i rutyny, wtedy ułatwia życie. Niejednokrotnie jednak trzeba zapłacić wysoką cenę za zaspokojenie ciekawości, wtedy potrafi utrudnić życie.

 Ciekawość kierowała postępowaniem głównego bohatera przypowieści ,, Mały Książę  '' Antoine’a de Saint-Exupérego , który przybył z asteroidy B612 i rozpoczął wędrówkę po różnych plantech i Ziemi. Mały Książę oglądał świat oczami dziecka, nie rozumiał praw rządzącym światem dorosłych. Był ciekawy świata, szukał odpowiedzi na ważne pytania dotyczące szczęścia, cierpienia, życia czy śmierci. Doowiedział się, jak ważna w życiu jest miłość i przyjaźń. To wartości, które warto pielęgnować. Podróże  sprawiły, że dojrzał i docenił swoją różę. Zrozumiał, że dla niego jest jedyna na świecie. Miłość wymaga poświęceń i kompromisów.