W jaki sposób tytułowy bohater postrzega rzeczywistość ? Na czym polega szaleństwo Don Kichota ?

W jaki sposób tytułowy bohater postrzega rzeczywistość ? Na czym polega szaleństwo Don Kichota ?

          Don Kichot z Manczy  to bohater  powieści Miguela Cervantesa. Don Kichot wywodził się niezamożnej szlachty hiszpańskiej. Pod wpływem lektury ksiąg rycerskich postanowił zostać błędnym rycerzem oraz przybrał przydomek Don  Kichot z Manczy. Swojego konia mianował Rosynantem, wybrał też damę serca Aldonę Lorenso, która została przez niego nazwana Dukcyneą z Toboso. Wyrusza w świat w poszukiwaniu przygód oraz sławy. Zostaje przez swojego giermka Sanczo Pansa  mianowany Rycerzem  Posępnego Oblicza.

          Głównym bohater przechodzi metamorfozę, postanawia poświęcić swoje życie czynieniu dobra, walki z niesprawiedliwością oraz obroną pokrzywdzonych i słabych. Zachowuje się zgodnie z  średniowiecznym kodeksem rycerskim.  W swoim postępowaniu kieruje się szlachetnymi pobudkami, chociaż szybko wpada w gniew i nie potrafi racjonalnie osądzić sytuacji.  Decyduje się na walkę, nawet wtedy, gdy wróg ma znaczną przewagę. Wynika to z poglądów Don Kichota, który w swoim postrzeganiu świata, uważa się za rycerza najdzielniejszego z dzielnych.  Don Kichot zachowuje się, jak bohaterowie romansów rycerskich, przemawia ozdobnym językiem, wywyższa się oraz podkreśla swoją przewagę jako rycerza nad innymi. Wyolbrzymia swoje czyny, wierzy w świat magii, jego widzenia świata jest pełne iluzji.

          W czasie jednej z wypraw przed podróżnikami pojawiło się trzydzieści czy czterdzieści wiatraków na polu. Błędny rycerz widzi jednak nie wiatraki, ale potwornych olbrzymów, z którymi musi stoczyć walkę. Nie słucha uwag gierkma, które sugeruje, że są to wiatraki. Don Kichot jednak podejrzewa Sanczo  Pansę o tchórzostwo i pragnie stoczyć  nierówną walkę i pozbawić wyimaginowane olbrzymy życia. W chwili konfrontacji podejrzewa czarodzieja Frestona o udział w zdarzeniu, który zamienił po walce olbrzymi w wiatraki, aby pozbawić rycerza jego chwały. Reprezentuje on romantyczną i idealistyczną naturę, tak różna od praktycznej i materialistycznej Sanczo Pansa.