Czy należy czynić dobro i uszczęśliwiać ludzi na podstawie ,, Opowieści wigilijnej” oraz własnych doświadczeń- rozprawka

Czy należy czynić dobro i uszczęśliwiac ludzi na podstawie ,, Opowieści wigilijnej '' i własncyh doświadczeń.

Każdy powinien czynić dobro i uszczęśliwiac ludzi, bo dzięki temu można zmienić świat na lepszy. Przekonał się o tym bohater ,, Opowieści wigilijnej '', którego życiem kierował egoizm i żądza posiadania pieniędzy. Ebenezer Scrooge nie postępował słusznie, nie pomagał innym, nie interesował się problemami potrzebujących. Przechodził obojętnie wobec cierpienia innych, sam stał się przyczyną wielu nieszczęść.

Ebenezer Scrooge nie znał pojęcia szczodrości oraz hojności. Był tak negatywnie nastawiony do ludzi, że nawet żebracy nie prosili go jałmużnę, a przechodnie nie pytali o drogę. Słynął ze skąpstwa, nawet na pogrzebie swojego wspólpracownika Marleya prowadził interesy. Duch przyszłości pokazał mu do czego prowadzi takie postępowanie. Scrooge umierał samotnie, nikt nie przejmował się jego śmiercią. Ta wizja przeraziła go, zrozumiał, że musi zmienić się. Pierwszy raz poczuł się samotny i nieszczęśliwy.

Poświęcenie życia na zdobywanie pieniędzy szcześcia nie daje. Gdy Scrooge zmienił się stał się szczęśliwym człowiekiem. Jego życie miało sens, zrozumiał, że uszczęśliwianie innych daje dużo szczęścia. Gdy zaopiekował się małym Tiny Tinem synem pracownika Boba Cratchita uratował mu życie. Dzięki jego opiece chłopiec miał szansę na poprawę swojego zdrowia. Scrooge podwyższył pensję Bobowi, ponieważ podczas podróży z Duchem Tegorocznego Bożego Narodzenia zobaczył w jakiej biedzie żyje. Uszczęśliwił rodzinę Boba, a tym samym poczuł się potrzebny i kochany. Czynienie dobra sprawiło, że świat stał się lepszy. Scrooge stał się dobrym człowiekiem, a tym samym zyskał szacunek oraz przyjaźń wielu ludzi.

Myślę, że nawet małe dobre uczynki sprawią, że ludzie staną się szczęśliwsi, bardziej serdeczni i mili.