Veruca Salt charakterystyka

Bohaterką powieści ,, Charlie i tabliczka czekolady ’’ Roalda Dahla była Veruca Salt. Jedna z pięciorga szczęśliwców, którzy dzięki odnalezieniu Złotego Talonu odwiedzili fabrykę Wonki.

Dziewczynka pochodziła  z zamożnego  domu, jej rodzice byli bardzo bogaci. Ojciec dziewczynki był właścicielem fabryki produkującej solone i prażone orzeszki.  Rodzina spełniała wszystkie jej życzenia. Gdy zapragnęła Złotego Talonu ojciec kupił setki tysięcy czekoladek Wonki, a następnie wstrzymał produkcję  orzeszków w swojej fabryce. Jego pracownicy zajęli się tylko rozpakowywaniem czekolady. Dzięki temu udało się odnaleźć Złoty Talon. Dziewczynka była bardzo rozpieszczonym i kapryśnym dzieckiem.  Dostawało od rodziców wszystko, czego tylko zapragnęła. Spełnienie swoich życzeń wymusza krzykiem, płaczem i awanturami. Gdy po trzech dniach nie odnaleziono  talonu rzuciła się z krzykiem na podłogę  i leżała tam godzinami. To niegrzeczna dziewczynka, która nie szanuje swoich rodziców.

Szczęście w domu państwa Salt było uzależnione od humoru Veruci. Gdy spełniano jej kaprysy była szczęśliwa i radosna. Veruca została wychowana w przekonaniu, że wszystko można kupić za pieniądze.

,,  Minęły trzy dni, a tu nic! Moja Veruca była coraz bardziej zagniewana; jak tylko stawałem w drzwiach, zaraz rzucała się na mnie z krzykiem: ‘Gdzie mój Złoty Talon?! Chcę mój Złoty Talon!’ A potem całymi godzinami leżała na podłodze, waląc w nią nóżkami i piąstkami” – opowiada jej ojciec. Gdy znalazł Złoty Talon: „gnam do domu, żeby oddać mojej kochanej Veruce, która – jak sami widzicie cała jest teraz w uśmiechach , a do naszego domu znowu powróciło szczęście.

Podczas wizyty w fabryce Veruca kilkakrotnie żądała spełniania swoich zachcianek: za pierwszym razem zapragnęła Umpa- Lumpę, później landrynkową łódkę,  a następnie wiewiórkę, Gdy dowiedziała się, że zwierzątko jest własnością Wonki była wściekła, a następnie postanowiła sama przywłaszczyć sobie jego własność. Została za to ukarana, ponieważ wiewiórki wrzuciły ją do otworu na śmieci.

Dziewczynka udowodniła, że jest nieposłuszna, zarozumiała oraz nie liczy się z opinią i uczuciami innych. Veruca Salt  to egoistka, która myślała tylko  o własnych przyjemnościach.

Uważam, że zachowanie Veruci Salt powinna być przestrogą dla innych dzieci. Dziewczynka przez  swój egoizm i kapryśne usposobienia na pewno nie miała  wielu przyjaciół.