Jak rozumiesz słowa ,, prawda jest okruchem lodu ‘’ ?

Jak rozumiesz słowa ,, prawda jest okruchem lodu '' ?

     Czarodziej Istreed oraz Geralt z Rivii byli zakochani w pięknej czarodziejce Yennefer . Czarodziejka chcąć zapobiec  śmiertelnej  walce między konkurentami   zerwała z nimi znajomość. Yen wysłała  tez wiadomość do Czarodzieja Istreeda  ,, Wybacz mi. Są dary, których nie wolno przyjmować, a nie ma we mnie niczego, czym mogłabym ci się odwdzięczyć. I to jest prawda, Val. Prawda jest okruchem lodu".

     Prawda stała się synonimem pragnienia, marzenia, którego nie można spełnić.  Czarodziejka zamierzał podkreślić, że związek z czarodziejem nie da jej szczęścia i poczucia spełnienia. Yen nawiązała do legendy,  jaka była opowiadana  wśród elfów . Legenda opowiadała  o Królowej Zimy, która w czasie zamieci przebiegała kraje saniami zaprzężonymi w białe konie. Jadąc, królowa rozsiewała  dookoła twarde, ostre, maleńkie okruchy lodu i biada temu, kogo taki okruch trafi w oko lub w serce. Taki ktoś był zgubiony. Nic już nie było  w stanie go ucieszyć, wszystko, co nie będzie miało bieli śniegu, stawało się dla niego brzydkie, wstrętne, odrażające. Nie zazna spokoju, porzuci wszystko, podąży za Królową, za swoim marzeniem i miłością. Oczywiście, nigdy jej nie odnajdzie i zginie z tęsknoty. Lód  staje się synonimem tęsknoty i niespełnionych marzeń.

      Geralt stwierdził , że miasto Aedd Gynvael  jest  mu  wrogie, złe. Wiedźminowi wydawało się, że stał się częścią sań Królowej Lodu. Jechał za  Yen, bo zaplątał się jego  uprząż  sań w płozy jej sań.  Ta przenośnia miała oznaczać, że wiedźmin kochał Yen.  Miłość do czarodziejki porównana jest do okruchu lodu, który sprawia, że zakochany wiedźmin, nie potrafi żyć bez Yennefer.