Opowieść wigilijna streszczenie

TREŚĆ UTWORU

Strofka pierwsza „ Duch Marleya "

Ebenezer Scrooge i Jakub Marley razem prowadzili firmę „Scrooge i Marley". Gdy przed siedmioma laty Marley zmarł, jego wspólnik został zmuszony samo­dzielnie się nią zajmować. Znany był w mieście ze swej chciwości i zachłanności. Ludzie nie lubili go i unikali, ponieważ miał zawsze nieprzyjemną minę i pochmurną twarz.

W wigilię Bożego Narodzenia przypadała kolejna rocznica śmierci Marleya. Scrooge siedział sam w biurze swojego kantoru. W pokoju obok kancelista przepi­sywał listy. Wtedy to przyszedł siostrzeniec Scroogea – Fred, aby zaprosić samot­nego wujka na świąteczny obiad. Ten jednak odmówił, krytykując wszystkich ludzi obchodzących święta. Po chwili kantor odwiedziło dwóch mężczyzn, którzy prosili 0  wsparcie dla biednych. Zostali odprawieni z kwitkiem. Później przybył chłopiec proszący o odrobinę jedzenia w zamian za zaśpiewanie kolęd. Jego również właści­ciel potraktował niegrzecznie.

Gdy Scrooge zamknął kantor, udał się do gospody, aby tam samotnie zjeść kolację. Potem poszedł do domu, w którym zaczęły się dziać niezwykłe rzeczy. W drzwiach ujrzał twarz zmarłego przyjaciela Marleya. Na schodach stał karawan, przy kominku na kaflach znów ukazała się twarz zmarłego, dzwonek sam się po­ruszał. Wówczas Scrooge zobaczył całą postać, opasaną łańcuchami obwieszonymi sakiewkami, skrzynkami na pieniądze i księgami rachunkowymi. Gdy zaczął roz­mawiać z duchem, dowiedział się, iż pokutuje on za swoje winy na ziemi. Przybył, aby ostrzec przyjaciela przed niegodziwym życiem. Zapowiedział, że podczas trzech kolejnych nocy przybędą trzy duchy, które udzielą mu wskazówek, co ma robić.